Obserwuj w Google News

Koniec sojuszu PiS z Orbanem? Morawiecki: Fundamentalnie nie zgadzamy się

2 min. czytania
29.04.2022 19:22
Zareaguj Reakcja

- Fundamentalnie nie zgadzamy się z postawą Węgier wobec Ukrainy, oczekujemy od Węgier jednoznacznego potępienia zbrodni rosyjskich na Ukrainie - podkreślił premier Mateusz Morawiecki. Chcemy, by to stanowisko było bardzo wyraźne i zgodne z tym, co uważamy za właściwe - dodał premier Czech Petr Fiala.

Mateusz Morawiecki
fot. PAP

Premierzy Polski i Czech zapytani zostali na piątkowej konferencji prasowej w Warszawie m.in. o dalsze funkcjonowanie Grupy Wyszehradzkiej oraz o to, czy wyobrażają sobie współpracę z Węgrami. Jak zaznaczył Morawiecki, bliska polsko-czeska współpraca nie oznacza końca współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej.

- Ale oczekujemy ze strony Węgier i Budapesztu jednoznacznego i bardzo mocnego stanowiska potępiającego zbrodnie rosyjskie na Ukrainie. To jest rzeczywiście warunek bardzo istotny, gdyż nie można zamykać oczu na to, co się tam dzieje - podkreślił premier.

Redakcja poleca

Koniec sojuszu PiS z Viktorem Orbanem? 

W ocenie szefa rządu format V4 istnieje, ale "musimy sobie bardzo głęboko wyklarować" kwestie związane z agresją Rosji na Ukrainę. - Fundamentalnie nie zgadzamy się z pozycją Węgier wobec Ukrainy dzisiaj - powiedział premier

Premier Czech również zauważył, że chęć bliskiej współpracy krajów sąsiedzkich jest naturalna i nie oznacza to odejścia od innych formatów. - Grupa Wyszehradzka nadal jest formatem, który będziemy wspierać - stwierdził Fiala.

ZOBACZ TAKŻE. Wojna w Ukrainie na żywo

- Chcemy również starać się przekonać Węgry do tego, by to stanowisko było bardzo wyraźne, zrozumiałe i zgodne z tym, co uważamy za właściwe, jeżeli chodzi o potępienie tego, co robi Rosja w Ukrainie - podkreślił.

Na początku kwietnia premier Węgier Viktor Orban na konferencji prasowej w Budapeszcie oświadczył, że jego kraj nie ugnie się pod presją i nie poprze sankcji wobec Rosji, które obejmowałyby odejście od zakupu rosyjskiego gazu i ropy. Pytany o ujawnioną w tamtych dniach zbrodnię na ludności cywilnej w Buczy pod Kijowem zaznaczył, że należy wszystkie doniesienia na ten temat sprawdzić w sposób niezależny, gdyż - jak się wyraził - "żyjemy w czasach masowej manipulacji".

RadioZET.pl/ Agnieszka Ziemska, Karol Kostrzewa, Rafał Białkowski (PAP)

Wojna w Ukrainie na żywo. Najważniejsze informacje