Obserwuj w Google News

Konrad Fijołek kandydatem zjednoczonej opozycji na prezydenta Rzeszowa

2 min. czytania
15.03.2021 12:49
Zareaguj Reakcja

Konrad Fijołek, wiceprzewodniczący Rady Miasta Rzeszowa, będzie kandydatem zjednoczonej opozycji (bez Konfederacji) na prezydenta tego miasta. Przedterminowe wybory, po ustąpieniu z urzędu prezydenta Tadeusza Ferenca, zarządzono na 9 maja.

Konrad Fijołek kandyduje na prezydenta Rzeszowa
fot. PAP/Darek Delmanowicz

Konrad Fijołek będzie kandydatem zjednoczonych sił opozycji na urząd prezydenta Rzeszowa. Informację ogłosił w poniedziałek na konferencji prasowej na rzeszowskim rynku. Zapowiedział, że "chce być samorządowcem z odpowiednim doświadczeniem, reprezentować młode pokolenie i nie deprecjonować dorobku miasta Rzeszowa, ale dokonać niezbędnych zmian".

Fijołek podkreślił swoje przywiązanie do Rzeszowa, ponieważ - jak zwracał uwagę - "w Rzeszowie się urodził, wychował i założył rodzinę". Na konferencji prasowej w Rzeszowie byli obecni także szefowie największych partii opozycyjnych: Borys Budka (PO), Włodzimierz Czarzasty (Lewica) i Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL) oraz lider ruchu Polska 2050 Szymon Hołownia. 

Opozycja przedstawiła kandydata na prezydenta Rzeszowa. To b. współpracownik Tadeusza Ferenca

Poparcie dla Fijołka w wyborach zadeklarowały: KO, Lewica, PSL, a także Polska 2050. W poniedziałek z Fijołkiem spotkał się lider PO Borys Budka.

Redakcja poleca

Wcześniej wśród rozważanych kandydatów KO i całej opozycji pojawiali się posłowie obecnej kadencji Sejmu: Paweł Poncyljusz i Paweł Kowal. Wymieniano w tym gronie również europosłankę Elżbietę Łukacijewską. Z kolei lokalne władze PO forsowały m.in. byłego senatora Aleksandra Bobko, a ostatnio byłą przewodniczącą sejmiku podkarpackiego Teresę Kubas-Hul.

Ostatecznie wszystkie ugrupowania opozycyjne zgodziły się na Fijołka. To wiceprzewodniczący rady miasta, były współpracownik wieloletniego prezydenta Rzeszowa Tadeusza Ferenca. Podobnie jak on niegdyś był związany z SLD, a ostatnio szefował klubowi Rozwój Rzeszowa w radzie miasta.

Przypomnijmy, że start w wyborach prezydenckich ogłosili już wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł z Solidarnej Polski (którego wskazał sam ustępujący prezydent), a także wojewoda podkarpacka z PiS Ewa Leniart oraz Grzegorz Braun z Konfederacji. Swojego kandydata ma wystawić również koalicyjne Porozumienie Jarosława Gowina.

RadioZET.pl/PAP