Obserwuj w Google News

Kościół chce dialogu ws. sądów. "Pomni gorzkich doświadczeń"

2 min. czytania
31.01.2020 15:57
Zareaguj Reakcja

Kościół zabrał głos w niekończącym się sporze o polskie sądownictwo. Polski episkopat słowami arcybiskupa Stanisława Gądeckiego prosi o dialog społeczny w obliczu narastającego konfliktu wobec forsowanej przez rządzących reformy.

Stanisław Gądecki
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

List przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski jest adresowany do prezesa Polskiej Akademii Nauk, Jerzego Duszyńskiego. Jednak jego wydźwięk należy traktować znacznie szerzej. Kościół oficjalnie prosi władzę o dialog ws. forsowanych przez PiS zmian w sądownictwie.

Arcybiskup Gądecki o zmarłym abpie Paetzie: Przepraszam za zgorszenie

Abp Gądecki zaznaczył, że spory i konflikty nieustannie towarzyszą polityce.

Można powiedzieć, że ich istnienie jest naturalnym przejawem dobrze funkcjonującej demokracji.  Pewna różnica stanowisk jest zatem jak najbardziej uprawniona. Nie musi, i jak chcę wierzyć, nie wynika z postawienia prywatnych czy partyjnych interesów ponad sprawami państwowymi

– napisał abp Gądecki.

Zdaniem metropolity poznańskiego kryzys wokół wymiaru sprawiedliwości jest też szansą, „aby po 30 latach od odzyskania niepodległości właściwe opisać ten ważny sektor działania państwa polskiego”.

Abp Gądecki przytoczył cztery reguły, którymi Polacy powinni kierować się w sporze o polskie sądownictwo.

Kościół robi za mało ws. pedofilii. Badanie CBOS nie pozostawia wątpliwości
Po pierwsze, powinniśmy dołożyć wszelkich starań, aby polskie sprawy były załatwiane w Polsce. Po drugie, powinniśmy pamiętać, że istnieje odpowiedzialność za instytucjonalny wymiar dobra wspólnego. Instytucje można, a niekiedy należy reformować. Trzeba jednak unikać tego, co mogłoby prowadzić do instytucjonalnego chaosu, a tym bardziej działań mających za cel doprowadzenie do zamętu

– przekazał abp Gądecki.

Kościół wierzy w kompromisowe rozwiązanie sporu wokół sądów.

Będzie przełom w sprawie sądów? Ziobro: Zaproponowałem kompromis
Kompromis jest możliwy, ponieważ pewne sprawy są podzielne. Nie musi być zwycięzców i pokonanych, tych, którzy mogą odejść z podniesioną głową, i tych, którzy wracają na tarczy

- dodał przewodniczący KEP.

Jako czwartą regułę wymienił niepodzielność takich dóbr jak „ojczyzna, państwo i suwerenność”. Gądecki powołał się na przesłanie papieża Jana Pawła II.

- Solidarność, to znaczy: jeden i drugi. A skoro brzemię, to brzemię niesione razem, we wspólnocie. A więc nigdy: jeden przeciw drugiemu, jedni przeciw drugim - zakończył Stanisław Gądecki.

RadioZET.pl/Episkopat.pl