Obserwuj w Google News

Kaczyński chce dymisji Kuchcińskiego? Czarne chmury nad marszałkiem

2 min. czytania
05.08.2019 08:05
Zareaguj Reakcja

Wszystko wskazuje na to, że afera związana z „rodzinnymi lotami” marszałka Sejmu pogrąży jego polityczną karierę. Jak podaje „Gazeta Wyborcza”, prezes Jarosław Kaczyński rozważa wariant, że Marek Kuchciński sam poda się do dymisji. Zastąpić miałby go Ryszard Terlecki.

Kuchciński poda się do dymisji?
fot. Grzegorz Bukala/ Reporter

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Według dziennikarzy „Gazety Wyborczej” Jarosław Kaczyński rozważa obecnie dwa warianty w związku z aferą z „rodzinnymi lotami” marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego.

Pierwszy to obrona Kuchcińskiego podczas sejmowego głosowania nad jego odwołaniem, a następnie jego dymisja. Drugi to natychmiastowa dymisja jeszcze przed sejmową batalią.

– Kuchciński może odejść w piątek, tuż przed lub po debacie nad wnioskiem PO-KO o jego odwołanie, ale ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła. Kandydatura Terleckiego jest dla niego naturalna. [...] Przecież i tak to on faktycznie rządzi w Sejmie – mówi w rozmowie z GW anonimowy poseł PiS.

TVN24 ujawnia kalendarz lotów Kuchcińskiego: Żaden polityk nie latał tak często

– Gdyby opozycja dokopała się do nowych kompromitujących faktów, np. potwierdziła, że rodzina marszałka latała sama, to co byśmy zrobili? – zastanawia się polityk. „Dlatego sensowne wydaje się, by Kuchciński niby sam podał się do dymisji. Wtedy choć trochę kontrolowalibyśmy sytuację” – dodaje.

„Rodzinne loty” Marka Kuchcińskiego

W ubiegłym tygodniu Radio ZET podało, że marszałek Sejmu latał rządowymi samolotami wraz z rodziną. Po tych informacjach w poniedziałek dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka poinformował, że Kuchciński wpłacił 5 tys. zł na Klinikę Budzik działającą przy Centrum Zdrowia Dziecka oraz 10 tys. zł na Caritas Polska w zamian za 23 loty samolotem rządowym, w których towarzyszyli mu członkowie rodziny.

Kuchciński zostanie odwołany? Wkrótce posiedzenie Sejmu w tej sprawie

Kwestia lotów Kuchcińskiego jest od kilku dni krytykowana przez polityków PO, którzy chcą, by marszałek Sejmu przedstawił szczegóły lotów rządowym samolotem, kiedy na pokładzie byli jego bliscy: ile było takich lotów i kto brał w nich udział. Zdaniem posłów PO decyzja o wpłaceniu 15 tys. zł na cele charytatywne jest niewystarczająca. W piątek, w związku z doniesieniami o lotach marszałka Sejmu i jego rodziny, klub parlamentarny PO-KO złożył wniosek o odwołanie Kuchcińskiego z funkcji.

Afera pogrąży marszałka Sejmu?

Dokumenty na temat ponad stu lotów Marka Kuchcińskiego, które dostali posłowie PO, obejmują tylko ostatnich 16 miesięcy. Reszta została zniszczona – pisze z kolei poniedziałkowa „Rzeczpospolita”.

Kuchciński przerywa milczenie po aferze. To tak zamknie sprawę rodzinnych lotów?

„Kto latał z drugą osobą w państwie na trasie Warszawa–Rzeszów i z powrotem, czy Służba Ochrony Państwa po locie z osobą postronną sprawdzała maszyny pod kątem kontrwywiadowczym i pirotechnicznym, dlaczego dokumenty lotów marszałka za lata 2016– 2017 zostały już zniszczone? – to tylko kilka pytań, jakie nasuwają się po lekturze 400 stron dokumentów, które zdobyli posłowie PO w ramach interwencji poselskiej w Bazie Lotnictwa Transportowego, które realizowało loty na zlecenie Kancelarii Sejmu” – czytamy w „Rz”.

RadioZET.pl/GazetaWyborcza/Rzeczpospolita