Obserwuj w Google News

"Reasumpcja głosowania nie miała podstaw prawnych". Komentarz prof. Gutowskiego

2 min. czytania
12.08.2021 12:18
Zareaguj Reakcja

Reasumpcja głosowania nie miała podstaw prawnych - mówi Radiu ZET prof. Maciej Gutowski. Prawnik i wykładowca UAM w Poznaniu w ten sposób ocenia ponowne głosowanie w sprawie odroczenia obrad Sejmu.

Elżbieta Witek
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER

Marszałek Elżbieta Witek nie mogła przeprowadzić reasumpcji głosowania ws. odroczenia obrad Sejmu – wynika z opinii prof. Macieja Gutowskiego. Po ponownym głosowaniu Sejm przyjął w środę tzw. ustawę lex TVN. Witek tłumaczyła, że zdecydowała się na to po otrzymaniu pozytywnej opinii od pięciu prawników. Koalicja Obywatelska złożyła zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez marszałek Sejmu.

Jak podkreśla prof. Gutowski, regulamin Sejmu wskazuje, że reasumpcji można dokonać, gdy wynik głosowania budzi uzasadnione wątpliwości. - Tu tak nie było, wynik nie budził wątpliwości i nie było usterek technicznych. W dodatku trudno dokonywać reasumpcji po odroczeniu posiedzenia - tłumaczy prawnik. 

Prof. Gutowski: Reasumpcja głosowania nie miała podstaw prawnych

Pytany przez Dankę Woźnicką, czy posłowie opozycji głosując w sprawie "lex TVN" legitymizowali bezprawne głosowanie, odpowiada: "Dziś wiemy, że to pewnie był błąd ze strony opozycji. Trzeba było zamknąć teczki i wyjść z sali. Ale rozumiem takie zachowanie opozycyjnych posłów, bo parlamentaryzm nie polega na tym, żeby szukać forteli i tak znajdować wyjście z uchwalania niedobrego prawa, ale na dyskursie i kompromisie".

Prof. Maciej Gutowski uważa, że na naszych oczach odbywa się zmierzch parlamentaryzmu w Polsce: - Jest znakiem czasu, że ustawa tak destrukcyjna, niezgodna z tak wieloma aktami normatywnymi, godząca w naszą pozycję gospodarczą i militarną, jest podjęta z naruszeniem prawa - tłumaczy.

Redakcja poleca

RadioZET.pl/oprac. AK