Polscy sędziowie interweniują ws. KRS i Izby Dyscyplinarnej. "Pudrowanie wadliwego systemu"
- Polki i Polacy chcą realnego przywrócenia praworządności w Polsce - tak w liście do szefów Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego piszą przedstawiciele pięciu polskich, niezależnych stowarzyszeń sędziowskich. Do pisma dotarło Radio ZET.

Polscy sędziowie chcą, by Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wszczął postępowanie naruszeniowe w sprawie wyegzekwowania od Polski "europejskich standardów wyboru sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa".
Niezależni sędziowie piszą do TSUE. Chodzi o "neo-KRS" i ID
Jak piszą, chodzi o wybór KRS zgodny z Konstytucją RP, zapewniający realny udział samorządu sędziowskiego, transparentny, a tym samym gwarantujący wybór sędziów zgodnie z ustawą oraz niezależność sądów.
Sędziowie wyliczają, że obecna "neo-KRS", której niezależność zakwestionowano w kilku orzeczeniach TSUE i Europejskiego Trybunał Praw Człowieka, już powołała "około 2000 sędziów, których wyroki będą mogły być skutecznie podważane".
Krytykują też procedowane obecnie w polskim parlamencie zmiany w Sądzie Najwyższym, które zakładają
likwidację Izby Dyscyplinarnej i zastąpienie jej Izbą Odpowiedzialności Zawodowej.
"Samo pudrowanie skrajnie wadliwego systemu dyscyplinarnego niewiele w tej kwestii zmieni. Nie można przywrócić rządów prawa, walcząc jedynie ze skutkami, a nie z przyczynami kryzysu" - piszą sędziowie Stowarzyszenia Iustitia, Stowarzyszenia Themis, Stowarzyszenia Sędziów Rodzinnych w Polsce, Stowarzyszenia Sędziów Profamilia oraz Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Sędziów Sądów Administracyjnych.
RadioZET.pl/JC