Obserwuj w Google News

Nowe dziedziny i dyscypliny naukowe. Czarnek podpisał rozporządzenie

2 min. czytania
16.10.2022 19:45
Zareaguj Reakcja

Podpisałem rozporządzenie, w którym ustanawiamy nowe dziedziny i dyscypliny, w tym biblistykę i nauki o rodzinie - powiedział szef MEiN Przemysław Czarnek podczas inauguracji nowego roku akademickiego 2022/2023 na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

Czarnek
fot. PAP

Przemysław Czarnek był jednym z gośćmi uroczystej inauguracji roku akademickiej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W trakcie swojego wystąpienia powiedział, że w nowy rok akademicki wchodzimy "pełni nadziei ale ze świadomością tego, że będzie trudny, a wojna na Ukrainie i jej konsekwencje rodzą szereg problemów, którym wspólnie stawiamy czoła".

Minister edukacji i Nauki pogratulował wszystkim pracownikom naukowym uczelni wybitnych osiągnięć, które przełożyły się na znakomite oceny ewaluacji. - Oceny, które zaproponowane były przez Komisję Ewaluacji Nauki i które zostały podtrzymane przez ministerstwo, to dowód, że ta uczelnia wzrasta intelektualnie i moralnie - stwierdził.

Nowe dziedziny i dyscypliny naukowe. Czarnek podpisał rozporządzenie

Dodał, że widać to po ocenach ewaluacji B+, A i A+. - Na KUL-u mamy dziedziny i dyscypliny naukowe, które są wiodące również w Polsce - ocenił. Poinformował też, że w tym tygodniu, po wielu miesiącach konsultacji i rozmów, podpisał rozporządzenie, w którym ustanowił nowe dziedziny i dyscypliny, w tym dyscyplinę nauk biblijnych oraz dziedzinę i dyscyplinę nauk o rodzinie. - Obie są Polsce szczególnie potrzebne - podkreślił.

Redakcja poleca

Według Czarnka, mamy w Polsce "znakomitych fachowców, ekspertów, naukowców", którzy zajmują się biblistyką i ustanowienie dyscypliny nauk biblijnych w ramach dziedziny teologii, jest po to, żeby wzmocnić biblistykę polską i żeby w Polsce mógł powstać ośrodek na miarę ośrodków w Jerozolimie, Szwajcarii i Stanach Zjednoczonych.

- Mamy taki potencjał. I ten potencjał jest tu na KUL-u - zaznaczył. Mówiąc natomiast o roli nauki o rodzinie powiedział, że "od kilku lat, w Polsce również, a w Europie Zachodniej od kilkudziesięciu lat obserwujemy potężny atak na rodzinę". 

No i niestety obserwujemy również kryzys rodziny, który z tego ataku na rodzinę wynika. Dlatego tak ważne jest ustanowienie dziedziny i dyscypliny nauk o rodzinie, żeby o rodzinie rozmawiać w sposób naukowy, prawdziwy, bo nauka to poszukiwania prawdy - Przemysław Czarnek

- Trzeba na nowo znaleźć prawdę o rodzinie i tę prawdę społeczeństwu pokazać, bo bez tego wszystkie nasze starania, cały ten rozwój KUL na nic się zda. Bez rodziny nie będzie nas za 50 lat - podkreślił.

Zwrócił jednocześnie uwagę na rolę lubelskiej uczelni, gdzie powstał Instytut Nauk o Rodzinie. - Jest wielki potencjał w KUL, aby ta dziedzina i dyscyplina nauk o rodzinie rzeczywiście się rozwijała - zaznaczył.

RadioZET.pl/PAP