Obserwuj w Google News

Nowy sondaż: PiS i Kaczyński w tarapatach. Opozycja przejmuje władzę

2 min. czytania
10.10.2022 09:38
Zareaguj Reakcja

PiS wciąż zajmuje pierwsze miejsce w sondażach, ale to opozycja mogłaby zgromadzić sejmową większość umożliwiającą stworzenie rządu – wynika z najnowszego badania United Surveys dla Wirtualnej Polski.

Jarosław Kaczyński
fot. Piotr Molecki/East News

" PiS nadal cieszy się najwyższym poparciem Polaków" – wynika z sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski. Jednak Jarosław Kaczyński nie może być spokojny i w pełni zadowolony. "W stosunku do poprzedniego badania jego partia traci nie tylko minimalnie poparcie, ale również trzy mandaty i do samodzielnych rządów w kolejnej kadencji PiS brakuje aż 40 posłów" – pisze Wirtualna Polska.

Nowy sondaż. PiS traci większość, opozycja przejęłaby władzę

Na pytanie "na które z ugrupowań zagłosował(a)by Pan(i) w wyborach do Sejmu, gdyby lista komitetów wyglądała następująco?", 33,8 proc. badanych odpowiedziało, że na Prawo i Sprawiedliwość, 26,2 proc. na Koalicję Obywatelską, 13,6 proc. – na Polskę 2050 Szymona Hołowni, 8,8 proc. oddałoby głos na Lewicę, PSL-Koalicja Polska uzyskałoby 5,6 proc. poparcia, a na Konfederację wskazało 5 proc. Polaków. 7 proc. badanych odparło "nie wiem, trudno powiedzieć".

Redakcja poleca

W przeliczeniu tych wyników na mandaty PiS miałby ich 191 (o 3 mniej niż po poprzednim badaniu dla WP), KO – 143 mandaty (o 2 mniej), Polska 2050 – 65 mandatów (aż o 11 więcej), Lewica – 35 mandatów (o 2 mniej), PSL-Koalicja Polska – 15 mandatów (o 4 więcej), Konfederacja – 11 mandatów (o 6 mniej).

"Jak na dłoni widać, że nawet w przypadku startu na osobnych listach, komitety partii opozycyjnych zdobyłyby większość głosów w Sejmie, niezbędną do rządzenia. Sojusz KO-Polska 2050-Lewica-PSL/KP uzyskałby 258 mandatów" – pisze portal.

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się teraz, do urn wyborczych udałoby się 57,6 proc. badanych (48,6 proc. wybrało odpowiedź "zdecydowanie tak", a 9,1 proc. "raczej tak"). Lokali wyborczych nie odwiedziłoby 39,9 proc. respondentów, z czego 19 proc. twierdzi, że kategorycznie nie ma ochoty wziąć udziału w głosowaniu. 2,4 proc. uczestników badania nie potrafiło odpowiedzieć, czy poszłoby na wybory.

Sondaż United Surveys dla Wirtualnej Polski został przeprowadzony w dniach 7-9 października 2022 roku metodą CAWI & CATI 50/50 na reprezentatywnej grupie tysiąca Polaków.

RadioZET.pl/Wirtualna Polska