Obserwuj w Google News

Nowy sondaż partyjny. PiS notuje wzrost poparcia, Hołownia umacnia się nad KO

2 min. czytania
18.06.2021 17:15
Zareaguj Reakcja

Prawo i Sprawiedliwość zanotowało wzrost poparcia w czerwcowym sondażu CBOS. W porównaniu z majem notowania rządzącej koalicji wzrosły o 3 punkty procentowe. Do Sejmu weszłoby pięć partii. 

Jarosław Kaczyński
fot. Jan BIELECKI/East News

PiS uzyskałoby 36 proc. poparcia wśród osób deklarujących udział w głosowaniu, gdyby wybory parlamentarne odbywały się w czerwcu -  wynika z najnowszego sondażu poparcia partii politycznych zrealizowanego przez CBOS.

Nowy sondaż partyjny. PiS notuje wzrost poparcia, Hołownia umacnia się nad KO

Na drugiej pozycji rankingu, tak jak w ubiegłych miesiącach, lokuje się Polska 2050 Szymona Hołowni popierana przez 16 proc. wyborców - nieznacznie mniej niż przed miesiącem. Na trzecim miejscu, tak jak maju, znalazła się Koalicja Obywatelska mająca, podobnie jak w poprzednim badaniu, 11 proc. zwolenników.

Blisko granicy wyborczego progu plasują się czerwcowe wyniki Konfederacji (6 proc., bez zmian) oraz Lewicy (5 proc., spadek o 1 pkt proc.). Poza Sejmem znalazłoby się PSL oraz Kukiz'15 (po 2 proc. głosów).

Redakcja poleca

Z badania wynika też, że gdyby wybory parlamentarne odbywały się w czerwcu, udział w głosowaniu wzięłoby niespełna trzy czwarte uprawnionych (74 proc.), tylko o 1 pkt proc. mniej niż w maju. Minimalnie zmienił się również odsetek osób wahających się, a także liczba badanych z góry odrzucających możliwość swojego udziału w ewentualnym głosowaniu (po 13 proc., w obu wypadkach wzrost o 1 pkt proc.).

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL. Sondaż zrealizowano w dniach od 7 do 17 czerwca 2021 r. na próbie liczącej 1218 osób.

RadioZET.pl/PAP