Obserwuj w Google News

Jaki wygrał proces z gazetą. "Teraz szykuję kolejne pozwy"

Joanna Zaremba
2 min. czytania
17.03.2019 19:12
Zareaguj Reakcja

"Wygrałem proces o zniesławienie z pismem Faktycznie, które jako pierwsze pomówiło mnie o układy w Opolu" - poinformował na Twitterze Patryk Jaki, wiceminister sprawiedliwości. Zapowiedział też, że szykuje kolejne pozwy wobec mediów, które powtarzały informację tygodnika.

Jaki wygrał proces z gazetą. "Teraz szykuję kolejne pozwy"
fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER/East News

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

"Wygrałem proces o zniesławienie z pismem "Faktycznie", które jako pierwsze pomówiło mnie o układy w Opolu" - napisał w niedzielę na Twitterze Jaki. Przypomniał też, że na ten tekst "w słynnym wpisie w 2017 r." powołał się Paweł Kukiz, "który również jest pozwany".

Jaki o kolegach ze Zjednoczonej Prawicy: To, co zrobili ci panowie, było ohydne

"Teraz szykuję kolejne pozwy dla mediów, które bezrefleksyjnie to powtarzały" - zapowiedział.

"Kukiz zasłania się immunitetem poselskim"

- Cieszę się, bo ta rozprawa trwała bardzo długo, dlatego że dziennikarze, którzy opisywali rzekome układy w Opolu, przestali się stawiać na rozprawach, przestali dostarczać dokumenty. Teraz jest pełna wygrana - powiedział niedzielę Patryk Jaki.

- O układzie w Opolu powstało setki tekstów - dziś już nikt nie chce wziąć za to odpowiedzialności. A panowie dziennikarze z tego tygodnika przestali się stawiać w sądzie - dodał.

Jaki na kampanię w stolicy wydał niemal dwa miliony złotych [NEWS RADIA ZET]

Jaki powiedział, że tekst z tygodnika "Faktycznie" posłużył do wielu innych publikacji, w tym "do słynnego wpisu na Facebooku Pawła Kukiza".

- O to też jest proces, tylko na razie nie może do niego dojść, bo Kukiz zasłania się immunitetem poselskim - dodał wiceminister.

Jaki podaje mecenasa Nowaczyka do prokuratury. Chodzi o fałszywe zeznania przed komisją weryfikacyjną

Poinformował, że teraz - po wyroku sądu dot. publikacji tyg. "Faktycznie" - jego prawnicy będą zbierać teksty, które powtarzały zawarte w publikacji pomówienia, "analizować" i składać pozwy przeciwko mediom. - Ta lista może być długa - zapowiedział.

Układ w Opolu - tekst tygodnika "Faktycznie"

Polityk opublikował też na Twitterze kopię części wyroku. Z dokumentu wynika, że wyrok został wydany w piątek, 15 marca br.

"Dodatkowo 25 tysięcy otrzyma fundacja Dom, która pomaga niepełnosprawnym dzieciom" - napisał Jaki w nawiązaniu do wyroku.

Twitt Jakiego dotyczy publikacji tygodnika "Faktycznie" o układzie w Opolu, w którym miał uczestniczyć Jaki, a także dyskusji, na portalu społecznościom pod koniec 2016 r. W jej trakcie lider Kukiz'15, Paweł Kukiz zadał kilka pytań pod adresem wiceministra Jakiego. Jedno z nich dotyczyło informacji o rzekomym nabywaniu działek gruntowych przez członków rodziny Jakiego przy pomocy tzw. "słupów".

Nowoczesna chce odwołania Patryka Jakiego z komisji weryfikacyjnej

Jaki pozwał za to Kukiza do sądu, domagając się od niego przeprosin w mediach oraz nawiązki finansowej na wskazany przez pozywającego cel dobroczynny. Zdaniem pełnomocnika Jakiego, Kukiz pytając o rzekome nieprawidłowości, o które pytał na portalu, "powtarzał fałszywe oskarżenia z tygodnika Faktycznie, które naruszyły dobra osobiste powoda", przekroczył tez granice dyskusji politycznej.

RadioZET/PAP/JZ