Paweł Styrna nowym przewodniczącym Krajowej Rady Sądownictwa

29.01.2021 11:56

Paweł Styrna będzie nowym przewodniczącym Krajowej Rady Sądownictwa. KRS dokonała wyboru w piątek po rezygnacji z tej funkcji dotychczasowego przewodniczącego Leszka Mazura.

Krajowa Rada Sądownictwa
fot. Jacek Dominski/REPORTER

Jak podaje Polska Agencja Prasowa, głosowanie w tej sprawie było tajne. Za kandydaturą sędziego Styrny, którego zgłosił Leszek Mazur, głosowało 12 członków Krajowej Rady Sądownictwa, 5 było przeciw, 6 wstrzymało się od głosu.

Kontrkandydatem Styrny w głosowaniu był sędzia Marek Jaskulski, którego kandydaturę zgłosił sędzia Rafał Puchalski. Poparło go 10 członków KRS, 9 było przeciw, a 4 wstrzymało się od głosu. Nowy przewodniczący KRS jest sędzią Sądu Rejonowego w Wieliczce (woj. małopolskie). Jest też wiceprezesem Sądu Okręgowego w Krakowie.

KRS odwołał Leszka Mazura w funkcji przewodniczącego

Przed dwoma tygodniami KRS odwołała w głosowaniu przewodniczącego Rady Leszka Mazura oraz jej rzecznika prasowego sędziego Macieja Miterę. Ten drugi stracił też funkcję członka prezydium. Wniosek o ich odwołanie złożył członek Rady sędzia Marek Jaskulski, w związku z "utratą zaufania".

Jak później wyjaśniała Rada, utrata zaufania do Mazura wynikała m.in. z ujawnienia mediom protokołów posiedzeń komisji KRS, treści prywatnej korespondencji jednego z członków KRS bez jego zgody oraz krytyczne oceny innych członków Rady. Mazur konsekwentnie podkreślał, że nie czuje się winny.

Po decyzji KRS I prezes SN zwróciła się do biura prawnego SN o opinię prawną w związku z sytuacją w Radzie. Z uzyskanej opinii wynikało, że czynności zmierzające do odwołania przewodniczącego były niezgodne z prawem. W ubiegłym tygodniu sędzia Mazur złożył jednak rezygnację z funkcji szefa Rady. W związku z tym I prezes SN poinformowała o zwołaniu na piątek posiedzenia KRS w celu wyboru nowego szefa Rady.

RadioZET.pl/PAP