Obserwuj w Google News

PiS będzie domagać się reparacji wojennych od Niemiec. "Zapadła decyzja"

2 min. czytania
01.09.2022 12:52
Zareaguj Reakcja

Jarosław Kaczyński poinformował, że "zapadła decyzja o wystąpieniu o reparacje wojenne wobec Niemiec". - Jest polskim obowiązkiem ich zgłoszenie - ocenił prezes PiS.

reparacje wojenne
fot. JACEK DOMINSKI /REPORTER

Kwestia reparacji wojennych za straty poniesione przez Polskę podczas II wojny światowej ma zostać oficjalnie wyartykułowana. - Zapadła decyzja o wystąpieniu o reparacje wobec Niemiec. Jest polskim obowiązkiem ich zgłoszenie - poinformował prezes PiS Jarosław Kaczyński. Nie wiadomo jeszcze, jak będzie wyglądała cała procedura i kiedy konkretnie polski rząd zwróci się w tej sprawie do strony niemieckiej.

- Dzisiaj na Zamku w Warszawie już zupełnie ostatecznie zostanie podjęta i ogłoszona decyzja o tym, że Polska wystąpi o reparacje wojenne, o odszkodowania za to wszystko, co Niemcy uczynili w Polsce w ciągu lat 1939-1945 - powiedział Kaczyński dziennikarzom przed uroczystością.

Redakcja poleca

Kaczyński: Polska wystąpi o reparacje wojenne od Niemiec

Prezes PiS ocenił, że spodziewa się negatywnej reakcji ze strony władz niemieckich. - Ale o takie sprawy trzeba walczyć, czasem przez wiele lat. My nie obiecujemy, że będzie szybki sukces. My tylko mówimy, że jest polskim obowiązkiem, jest likwidacją pewnego braku, pewnej luki w naszej działalności jako suwerennego państwa to, że w końcu zgłaszamy coś, co powinno być zgłoszone dawno - stwierdził.

- Ta decyzja zapadła i dzisiaj zostanie ogłoszona. To jest rocznica, w której coś bardzo ważnego dla Polski i Polaków się stanie - dodał szef PiS.

Raport o stratach poniesionych przez Polskę podczas wojny został przygotowany przez funkcjonujący w poprzedniej kadencji parlamentu - od września 2017 r. - Parlamentarny Zespół ds. Oszacowania Wysokości Odszkodowań Należnych Polsce od Niemiec za Szkody Wyrządzone w trakcie II wojny światowej, którym kierował poseł PiS Arkadiusz Mularczyk. Nad raportem pracowało ok. 30 naukowców - historyków, ekonomistów, rzeczoznawców majątkowych - oraz 10 recenzentów.

RadioZET.pl/ Aleksandra Rebelińska (PAP)