Obserwuj w Google News

Polska otrzyma ponad ćwierć miliarda dolarów od USA. Jest decyzja Kongresu

1 min. czytania
29.09.2022 15:48
Zareaguj Reakcja

Kongres Stanów Zjednoczonych zatwierdził przekazanie Polsce 288,6 milionów dolarów w ramach Foreign Military Financing - poinformowała w czwartek ambasada USA w Polsce. 

Szef MON Mariusz Błaszczak i sekretarz obrony USA Lloyd Austin
fot. AP/Associated Press/East News

Polska otrzyma pieniądze na zakup sprzętu wojskowego m.in. w związku z zagrożeniem ze strony Rosji. "Wsparcie ogłoszone przez Sekretarza Blinkena w Kijowie 8 września i czyniące Polskę jednym z największych odbiorców Zagranicznej Pomocy Wojskowej poza Ukrainą, ma na celu wzmocnienie zdolności Polski do odstraszania i obrony przed zwiększonym zagrożeniem ze strony Rosji" - czytamy w oświadczeniu ambasady USA.

"Polska udzieliła nadzwyczajnego wsparcia Ukrainie w obliczu trwającej rosyjskiej inwazji. Fundusze te przyspieszą proces uzupełniania wyposażenia, które Polska zdołała przekazać z własnych zapasów w celu wzmocnienia obrony Ukrainy, takiego jak czołgi" - poinformowano.

Polski rząd nie informuje jakie dokładnie uzbrojenie nasze wojsko przekazało Ukrainie. Z dostępnych informacji wiadomo, że przekazaliśmy wschodniemu sąsiadowi m.in. ponad 200 czołgów T-72, w tym zmodyfikowane wozy wersji M1 m.in. z noktowizją i nowoczesnymi celownikami termowizyjnymi. Andrij Jermak, szef biura prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, podał pod koniec lipca, że Ukraina otrzymała też polskie PT-91 Twardy, czyli głęboko zmodernizowane w latach 90-tych wersje czołgów rodziny T-72.

Redakcja poleca

RadioZET.pl