Polski Ład zaszkodził PiS? Jest nowy sondaż. "Nie ma na to potwierdzenia"

14.02.2022 11:03

PiS nie zyskuje, ale też nie traci sondażowo na Polskim Ładzie – wynika z najnowszego sondażu IBRiS dla Onetu. "Zmiana preferencji w kontekście zmian podatkowych dotyczy zaledwie 5 proc. osób, które w wyborach w 2019 roku oddały głos na partię rządzącą" – czytamy. 

Mateusz Morawiecki
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER

Z sondażu IBRiS dla Onetu wynika, że 25 proc. wyborców PiS z 2019 roku zadeklarowało, iż rządowy program zmian podatkowych zmienił ich preferencje polityczne. Jednocześnie 80 proc. z nich nadal oddałoby głos na PiS, zaś 20 proc. w ogóle nie poszłoby na wybory.

"Zdaniem analityków IBRiS teza o negatywnym wpływie Polskiego Ładu na poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości nie znajduje potwierdzenia. Z drugiej strony, ich zdaniem nie ma też sygnałów o pozytywnym wpływie rządowego programu na poparcie dla partii rządzącej" – czytamy w portalu.

Sondaż dla Onetu. Opozycja zyskała na Polskim Ładzie?

Polski Ład zasadniczo nie zmienił też optyki aktualnych sympatyków partii opozycyjnych. Z sondażu wynika, że 78 proc. z nich stwierdziło, że Polski Ład nie sprawił, iż zmienili preferencje polityczne. Wśród wyborców niezdecydowanych ten odsetek wyniósł 43 proc. Niemal 30 proc. niezdecydowanych zmieniło jednak swój wybór pod wpływem rządowego programu.

IBRiS zapytał też o zmianę w dochodach w następstwie wprowadzenia Polskiego Ładu. Z sondażu wynika, że wyższe dochody deklaruje ponad 32 proc. badanych. Do takiego samego jak wcześniej poziomu przyznaje się 38 proc. ankietowanych, zaś o mniejszej kwocie wspomina ponad 17 proc. Z kolei 13 proc. badanych nie potrafiło powiedzieć, jak zmieniły się ich dochody.

"Łącznie 70 proc. badanych zadeklarowało, że wprowadzenie Polskiego Ładu było dla ich kieszeni co najmniej neutralne. Twierdzi tak 87 proc. wyborców PiS, ale też 60 proc. wyborców opozycji" – pisze Onet.

Sondaż dla Onetu został przeprowadzony przez IBRiS w dniach 11-12 lutego 2022 roku na ogólnopolskiej próbie 1,1 tys. osób metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).

loader

RadioZET.pl/Onet/PAP