,

Nowe wieści ws. kandydatów KO. Na listach m.in. b. poseł PiS i syn b. prezydenta

14.08.2019 14:27

Zarząd PO dokonał w środę zmian na listach Koalicji Obywatelskiej w niektórych okręgach; Paweł Poncyliusz będzie "jedynką" listy w Rzeszowie; Jarosław Wałęsa - "dwójką" w Gdańsku, Iwona Hartwich - "trójką" w Toruniu, a Magdalena Filiks - "piątką" w Szczecinie - przekazał rzecznik PO Jan Grabiec.

Paweł Poncyljusz
fot. Dariusz Ossowski/Reporter

Rzecznik PO poinformował w środę, że zarząd PO dokonał zmian na listach w niektórych okręgach w obrębie pierwszej "piątki" kandydatów. W Rzeszowie, po rezygnacji ze startu w wyborach prezydenta Tadeusza Ferenca, "jedynkę" na liście Koalicji Obywatelskiej obejmie Paweł Poncyliusz - były polityk PiS, wiceminister gospodarki w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego, w 2011 r. przewodniczący klubu parlamentarnego Polska Jest Najważniejsza.

B. poseł PiS na listach KO

Grabiec poinformował, że to szef PO Grzegorz Schetyna zaproponował Poncyliuszowi start w wyborach z list KO. - Paweł Poncyliusz był szanowanym politykiem, później aktywnie działał w przemyśle na terenie Podkarpacia. Jeśli podjął decyzję o powrocie do polityki, to witamy go z radością na naszych listach - powiedział Grabiec.

Zobacz także

- Znamy aktywność pana Pawła Poncyliusza na Podkarpaciu w ostatnich latach, gdzie wspierał rozwój przemysłu, rozwój przedsiębiorczości. Myślę, że to jest dobra rekomendacja dla tego okręgu - dodał. Zdaniem rzecznika PO, Poncyliusz, "który jest człowiekiem myślącym nowocześnie i w kategoriach europejskich, ale zarazem konserwatystą, będzie dobrą +jedynką+ na rzeszowskiej liście Koalicji Obywatelskiej".

- Cieszymy się, że tak wiele osób - bo to przecież nie pierwsza osoba na listach PO - które kiedyś wierzyły w konserwatywny wymiar PiS, w to, że można w tej formacji realizować program konserwatywny, dostrzegają, że dzisiaj takiej możliwości nie ma, że polityka PiS - zwłaszcza jeśli chodzi o naruszenie podstaw konstytucyjnych polskiego państwa, naruszenie niezależności instytucji państwowych - jest sprzeczne z zasadami konserwatyzmu i że nie można tej formacji wspierać - podkreślił Grabiec.

Jarosław Wałęsa i Iwona Hartwich także wystartują

Zarząd Platformy dokonał też zmiany na liście gdańskiej, gdzie jako "dwójka" znalazł się były europoseł Jarosław Wałęsa. W Toruniu miejsce trzecie na liście KO otrzymała znana z protestów niepełnosprawnych w Sejmie Iwona Hartwich (wcześniej miała siódme). W Szczecinie z piątego miejsca na liście wystartuje liderka KOD Magdalena Filiks. Grabiec poinformował, że ostateczny kształt list wyborczych Koalicji Obywatelskiej zostanie uzgodniony w poniedziałek podczas posiedzeniu zarządu i Rady Krajowej PO.

Zobacz także

Rzecznik PO zwracał uwagę, że na listach Koalicji Obywatelskiej znajdują się zarówno konserwatyści, jak i przedstawiciele liberalnych ugrupowań. - Mamy szeroką propozycję programową dla naszych wyborców, jako partia centrum i tego się trzymamy - podkreślił. 

RadioZET.pl/PAP/Twitter

Logo radiozet Dzieje się