Obserwuj w Google News

Ewakuacja z Afganistanu. Radio ZET nieoficjalnie: w środę rano LOT wyśle samolot

1 min. czytania
17.08.2021 19:34
Zareaguj Reakcja

Polskie Linie Lotnicze LOT jutro rano wyślą samolot Dreamliner 787 do Uzbekistanu w ramach ewakuacji Polaków i afgańskich współpracowników - dowiaduje się nieoficjalnie Radio ZET.

samolot LOT
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

W środę rano LOT wyśle samolot do Uzbekistanu. Chodzi o ewakuację Polaków i afgańskich współpracowników - informuje nieoficjalnie Radio ZET. Ewakuowani zostaną przetransportowani z Kabulu do Uzbekistanu wojskowymi samolotami.

Wcześniej szef KPRM Michał Dworczyk mówił, że dwa polskie samoloty wojskowe są już w drodze do Afganistanu, a trzeci wystartuje wkrótce.

Ewakuacja z Afganistanu: na liście około 100 osób

Mateusz Morawiecki poinformował we wtorek, że polskie samoloty wojskowe będą wykorzystywane na trasie Kabul-Uzbekistan i będą transportować osoby ewakuowane do Polski. - Wszystko jest w taki sposób organizowane, żebyśmy mogli pomóc także naszym sojusznikom - zapewniał.

- Lista tych osób zostanie nam przedstawiona w najbliższych dniach, będzie to być może około 100 osób, w których ewakuacji będziemy pomagać - poinformował premier, zapewniając, że będzie to ewakuacja osób współpracujących z UE czy NATO.

Premier poinformował w poniedziałek, że rząd podjął decyzję o posłaniu do Afganistanu naszych samolotów, żeby w bezpieczny sposób ewakuować zarówno obywateli polskich, jak i pracowników naszej misji wojskowej w Afganistanie. Zapewnił, że rząd zrobi wszystko, by każdego, kto pomagał Polsce jako tłumacz czy w innej formie pomocy, "potraktować jak najbardziej humanitarnie, przyznać wizę humanitarną i przetransportować do Polski czy do Europy".

Redakcja poleca

Radio ZET/PAP