Obserwuj w Google News

Rozmowy ws. odblokowania KPO w Brukseli. Polski rząd ma nadzieję na przełom

PAP
2 min. czytania
09.11.2022 21:33
Zareaguj Reakcja

- To był intensywny dzień, w którym chciałem poznać bardziej szczegółowo wątpliwości, które pozostały po stronie Komisji Europejskiej, powodujące, że w tej chwili KE nie zadeklarowała jeszcze gotowości do realizacji finansowej KPO. Myślę, że wyjaśniłem część tych wątpliwości - podkreślił minister ds. europejskich Szymon Szynkowski vel Sęk w środę w Brukseli, po rozmowach z przedstawicielami KE.

Vera Jourova i Szymon Szynkowski vel Sęk
fot. Twitter/Vera Jourova

Wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk rozmawiał z wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej Verą Jourovą, szefem gabinetu przewodniczącej Komisji Europejskiej Boernem Seibertem i z komisarzem ds. sprawiedliwości Didierem Reyndersem. - To były intensywne rozmowy (…), wielowątkowe, co warto podkreślić, bo dzisiaj jest wiele wyzwań przed całą Unią Europejską. Wyzwań związanych przede wszystkim z rosyjską agresją na Ukrainę - powiedział Szynkowski vel Sęk. 

- Wobec tych wyzwań mamy wiele wspólnych zadań, które trzeba zrealizować. Makrofinansowa pomoc dla Ukrainy, kwestie sankcyjne, kwestie dotyczące mrożenia rosyjskich aktywów, ale trzeba też rozwiązywać problemy, które pozostają obecnie w agendzie między instytucjami europejskimi a Polską. Wszystkie te wątki były przedmiotem rozmów. I będą te rozmowy kontynuowane - zapewnił minister.

Redakcja poleca

Szynkowski vel Sęk rozmawiał z Jourovą o odblokowaniu KPO

 - Był to można powiedzieć dobrze wykorzystany, intensywny dzień w ramach którego chciałem poznać bardziej szczegółowo te wątpliwości, które pozostały po stronie KE, powodujące, że w tej chwili komisja nie zadeklarowała jeszcze gotowości do realizacji finansowej KPO. Myślę, że część tych wątpliwości wyjaśniłem - zaznaczył. 
 
Podkreślił, że podczas rozmów wskazał na otwartość Polski na dialog i oczekiwanie otwartości z drugiej strony. - Następne dni pokażą na ile ta otwartość dzisiaj deklarowana przez przedstawicieli KE rzeczywiście będzie wykonana w konkretnych czynach i decyzjach - dodał minister ds. europejskich.

ZOBACZ TAKŻE:  Nagłe spotkanie władz PiS. "Sytuacja zaczyna robić się piekielnie trudna" 

Dopytywany przez dziennikarzy, kiedy można spodziewać się ewentualnych rezultatów, zaznaczył, że "dziś jest za wcześnie, żeby to przesądzić". - Wymieniliśmy poglądy w zakresie wzajemnych oczekiwań. Następne dni będą poświęcone pracy nad tym, żeby zobaczyć, gdzie możemy się spotkać z tym kompromisem. (...) Co do pewnych pryncypiów stojących za naszym zobowiązaniem wobec wyborców (...) - one pozostają niezmienne. Co do szczegółowych rozwiązań, wprowadzenia pewnych wyjaśnień, pewnych gwarancji - jesteśmy otwarci na dialog - podsumował Szymon Szynkowski vel Sęk.

“Przeprowadziliśmy konstruktywną dyskusję z polskim ministrem do spraw Unii Europejskiej Szymonem Szynkowskim vel Sękiem na temat niezależności sądownictwa w Polsce, zwłaszcza w kontekście sądowych kamieni milowych w KPO. Był to krok we właściwym kierunku i nie mogę się doczekać kontynuacji dialogu. Kamienie milowe, uzgodnione z rządem Polski, muszą zostać w pełni zrealizowane. Jesteśmy gotowi wesprzeć starania Polski, aby to osiągnąć" - napisała z kolei komisarz Jourova na Twitterze po spotkaniu z polskim ministrem.

RadioZE.pl/Z Brukseli Artur Ciechanowicz - PAP