Rząd Morawieckiego szoruje po dnie. Tak złych notowań nie miał nigdy

06.09.2022 13:45

Tak złej oceny rządu Mateusza Morawieckiego jeszcze nie było – wynika z najnowszego sondażu CBOS. "Zdecydowanie umocniły się negatywne oceny jego polityki gospodarczej, jak również całokształtu działań" – komentują autorzy badania.

Mateusz Morawiecki
fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Sondaż CBOS został przeprowadzony w dniach 14-25 sierpnia 2022 roku na próbie 1043 dorosłych osób. Autorzy badania zwrócili uwagę, że sierpień przyniósł znaczne pogorszenie nastawienia do rządu Mateusza Morawieckiego i spadek jego notowań. W stosunku do lipca istotnie przybyło przeciwników urzędującego gabinetu.

Sondaż CBOS. Tak złych notowań rząd Morawieckiego nie miał nigdy

"Zdecydowanie umocniły się negatywne oceny jego polityki gospodarczej, jak również całokształtu działań. Wyraźnie wzrosło ponadto niezadowolenie z samego premiera. Ogólnie rzecz biorąc, są to najgorsze notowania w historii obu gabinetów Mateusza Morawieckiego" – czytamy.

Do zwolenników gabinetu premiera zalicza się 29 proc. ankietowanych (spadek o 3 pkt proc.), do przeciwników – 46 proc. (wzrost o 7 pkt proc.). 23 proc. badanych deklaruje wobec niego obojętność (spadek o 2 pkt proc.), z kolei 3 proc. respondentów odpowiedziało "trudno powiedzieć" (mniej o 1 pkt proc.).

Z sondażu wynika, że 33 proc. (spadek o 6 pkt proc.) badanych pozytywnie ocenia wyniki działalności rządu, a 55 proc. – negatywnie (wzrost o 6 pkt proc.). Natomiast 11 proc. (spadek o 1 pkt proc.) respondentów nie ma sprecyzowanego zdania na ten temat.

Autorzy badania podają, że zauważalnie bardziej krytyczne od zarejestrowanych półtora miesiąca wcześniej są opinie o polityce gospodarczej rządu. 27 proc. badanych uważa, że stwarza ona szansę poprawy sytuacji gospodarczej (spadek o 6 pkt proc.); 62 proc. jest przeciwnego zdania (wzrost o 7 pkt proc.). Z kolei 10 proc. ankietowanych nie ma wyrobionej opinii na ten temat (spadek o 2 pkt proc.).

Zadowolenie z tego, że rządem kieruje Mateusz Morawiecki wyraziło 31 proc. respondentów (spadek o 6 pkt proc.), a 55 proc. deklarowało niezadowolenie (wzrost o 6 pkt proc.). 14 proc. nie ma zdania na ten temat (bez zmian).

loader

RadioZET.pl/PAP