"Polska była i będzie w UE. Czym innym jest krytyka funkcjonowania jej instytucji"

15.09.2021 14:06

Wyrażamy prawo krytyki, wskazując niedoskonałości w Unii Europejskiej. Krytycznie oceniamy głosy niektórych posłów. Wyciąganie daleko idących wniosków z ich słów, tak jak robi opozycja, jest nie na miejscu – powiedział w środę rzecznik rządu Piotr Müller.

Rzecznik rządu o członkostwie Polski w UE
fot. Kancelaria Premiera Twitter

Rzecznik rządu Piotr Müller przyznał na konferencji prasowej w środę, że polski rząd nie przewiduje rozpoczęcie procedury opuszczenia Unii Europejskiej. To odpowiedź na skrajne wypowiedzi ważnych polityków PiS w ostatnim czasie: wicemarszałka Sejmu Ryszarda Terleckiego oraz posła Marka Suskiego.

Polska jest i pozostanie członkiem UE. Nikt z kierownictwa PiS nie mówi o wychodzeniu z UE. Ja wiem, że opozycja próbuje wykorzystać opinie, które są – moim zdaniem – zbyt ostre, ale nikt nie powinien z nich wyciągać daleko idących wniosków – powiedział rzecznik rządu.

"Polska była i będzie w UE. Czym innym jest krytyka"

Europarlament chce wezwać premiera Mateusza Morawieckiego do wycofania z Trybunału Konstytucyjnego wniosku dotyczącego prymatu prawa europejskiego – wynika z tekstu rezolucji pt. "Wolność mediów i dalsze pogarszanie się praworządności w Polsce", do którego dotarła PAP.

loader

Müller ocenił na konferencji prasowej, że "PE po raz kolejny wykracza poza kompetencje przypisane w traktatach unijnych". – To jest kolejny przykład tego, jak PE staje się niestety miejscem politycznych wojen, a nie konstruktywnej dyskusji o prawodawstwie Unii Europejskiej, ponieważ PE nie ma zwierzchnictwa nad polskim parlamentem, nad polskim rządem – powiedział.

Zaznaczył, że czym innym jest krytyka funkcjonowania instytucji Unii Europejskiej. – W strukturach demokratycznych jest prawo krytyki i my je wyrażamy, wskazując na niedoskonałości. Sposobem na ich zmiany są np. traktaty. Pytany o dyscyplinowanie posłów PiS, podważających członkostwo Polski, w UE Müller uciął temat. – W obozie Zjednoczonej Prawicy są dozwolone głosy krytyczne. Mamy szeroki obóz. Opozycja dokonuje nadinterpretacji – zakończył Müller.

RadioZET.pl/Kancelaria Premiera