Polacy ocenili pracę rządu i premiera. Zaskakujący sondaż

22.12.2020 13:37

Polacy źle oceniają pracę rządu i premiera? Według najnowszej ankiety CBOS, z działań rządu niezadowolonych jest 42 procent badanych, zaś do pracy samego Mateusza Morawieckiego z dezaprobatą podchodzi 52 procent respondentów.

Mateusz Morawiecki
fot. OLIVIER HOSLET/AFP/East News

Sondaż CBOS pokazał nastroje Polaków wobec działań rządu oraz premier Mateusza Morawieckiego. Aż 48 procent badanych negatywnie ocenia szefa rządu, 52 proc. ankietowanych zaś nie jest zadowolonych z jego pracy. Natomiast z działań Rady Ministrów niezadowolonych jest 42 procent badanych. Ze względu na sytuację epidemiczną badanie realizowane było w ramach procedury mixed mode. Każdy respondent wybierał sposób przeprowadzenia wywiadu – albo wywiad bezpośredni z udziałem ankietera (metoda CAPI), albo wywiad telefoniczny (CATI), albo samodzielne wypełnienie ankiety przez internet (CAWI). W najnowszym sondażu CBOS 42 procent badanych określa siebie jako przeciwników rządu - w stosunku do poprzedniego sondażu, z listopada, oznacza to spadek o 3 punkty proc. Zwolennicy rządu to 33 procent - jest ich więcej o 3 pkt procentowe w porównaniu z poprzednim badaniem.

Zobacz także

Ubyło osób wyrażających obojętność wobec rządu: z 22 procent w poprzednim sondażu do 20 procent w najnowszym. 4 procent ankietowanych wybrało odpowiedź "Trudno powiedzieć" (wzrost o 1 punkt proc.). W porównaniu z badaniem z listopada nieco poprawiły się notowania szefa rządu. 48 procent respondentów wyraża niezadowolenie z tego, że na czele rządu stoi Mateusz Morawiecki (spadek o 2 pkt proc.), natomiast 38 proc. odnosi się do tego z aprobatą (wzrost o 2 pkt proc.). 14 proc. wybrało odpowiedź "Trudno powiedzieć" (bez zmian).

Zobacz także

Nieco lepsze są także oceny działalności rządu premiera Morawieckiego od czasu objęcia przez niego władzy. 52 procent respondentów odnosi się do nich obecnie z dezaprobatą (spadek o 1 pkt proc.), a pozytywnie ocenia je 38 proc. (wzrost o 3 pkt proc). 10 proc. badanych wybrało odpowiedź "Trudno powiedzieć" (spadek o 1 pkt proc.).

Sondaż CBOS. Polacy ocenili pracę zrądu i premiera

Badani w grudniu również lepiej ocenili politykę gospodarczą rządu. 55 proc. uważa, że polityka gabinetu Mateusza Morawieckiego nie stwarza szansy poprawy sytuacji gospodarczej (spadek o 4 pkt proc.), natomiast przeciwnego zdania jest 34 proc. (wzrost o 4 pkt proc.). 11 proc. wybrało odpowiedź "Trudno powiedzieć" (bez zmian).

Zobacz także

CBOS podsumowuje, że stosunek do rządu uległ nieznacznej poprawie – po istotnym spadku w październiku i braku pozytywnych zmian w listopadzie. W pierwszej dekadzie grudnia nieco wzrósł odsetek badanych deklarujących poparcie dla gabinetu Mateusza Morawieckiego oraz udział osób, które dobrze oceniają wyniki działalności rządu, przybyło też pozytywnych ocen polityki gospodarczej gabinetu (przy jednoczesnym spadku ocen negatywnych).

Natomiast - jak zauważa CBOS - nie zmienił się istotnie w stosunku do poprzedniego miesiąca udział osób zadowolonych i niezadowolonych z faktu, że na czele rządu stoi Mateusz Morawiecki. "Można przypuszczać, że przyczyniło się do tego pewne wyciszenie strajków spowodowanych wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego oraz stabilizacja (lub nawet spadki) dziennych przyrostów zachorowań na COVID-19, przekładające się na brak nowych obostrzeń w życiu społecznym w czasie przeprowadzania sondażu" - czytamy w podsumowaniu badania.

Zobacz także

Badanie CBOS realizowane było w ramach procedury mixed mode. We wszystkich trzech przypadkach ankieta miała taki sam zestaw pytań oraz strukturę. Badanie zrealizowano w dniach od 30 listopada do 10 grudnia 2020 roku na próbie liczącej 1010 osoby (w tym: 42,2 proc. metodą CAPI, 44 proc. – CATI i 13,9 proc. – CAWI). Poprzednie badanie zrealizowano w dniach od 5 do 15 listopada 2020 roku na próbie liczącej 1052 osoby (w tym: 43,0 proc. metodą CAPI, 42,4 proc. – CATI i 14,6 proc. – CAWI).

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/PAP/CBOS/Twitter