Obserwuj w Google News

Ruch Hołowni umacnia się na 2. miejscu. Dwie partie "wypadają" z Sejmu

1 min. czytania
20.05.2021 17:59
Zareaguj Reakcja

Zjednoczona Prawica na czele przed Polską 2050 Szymona Hołowni i Koalicją Obywatelską - wynika z sondażu poparcia partii politycznych dla portalu wPolityce.pl. Próg wyborczy przekroczyłyby jeszcze dwa ugrupowania reprezentowane obecnie w Sejmie.

Sondaż
fot. Szymon Hołownia (na pierwszym planie)/PAP

Sondaż - na zlecenie portalu wPolityce.pl - przeprowadziła w dniach 14-17 maja pracownia Social Changes. Wynika z niego, że chęć głosowania na Zjednoczoną Prawicę ( PiS i jego koalicjanci - Solidarna Polska oraz Porozumienie) zadeklarowało 33 proc. ankietowanych, co oznacza spadek o jeden punkt procentowy w porównaniu z poprzednim badaniem.

Sondaż Social Changes. Polska 2050 na 2. miejscu. Dwie partie poza Sejmem

Na Polskę 2050 Szymona Hołowni chce głosować 23 proc. respondentów, co oznacza spadek o 2 punkty proc. Również 2 punkty traci Koalicja Obywatelska, która obecnie cieszy się poparciem 16 proc. badanych. Umacnia się więc trend, w którym ugrupowanie byłego dziennikarza TVN staje się drugą siłą polityczną w Polsce, a pierwszą po stronie opozycyjnej. 

Redakcja poleca

Poza podium - ale zachowując swoją reprezentację w Sejmie - uplasowała się Konfederacja z wynikiem 12 proc., co oznacza wzrost o 2 punkty. Goni ją Lewica, która uzyskała 9 proc. poparcia naszych rodaków - wzrost o 2 punkty proc. względem poprzedniego badania. 

Po jednym punkcie straciły Kukiz'15 oraz PSL - na oba te ugrupowania wskazało po 2 proc. badanych. Taki wynik oznacza, że partie te nie przekroczyłyby progu wyborczego. Z kolei deklarowana frekwencja wyniosła 66 proc.

RadioZET.pl/PAP