Obserwuj w Google News

Spada poparcie dla PiS, rośnie dla części opozycji. "Mała stabilizacja"

PAP
2 min. czytania
14.10.2021 09:43
Zareaguj Reakcja

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższą niedzielę, wygrałaby je rządząca od sześciu lat Zjednoczona Prawica, której notowania jednak delikatnie spadły - wynika z najnowszego sondażu pracowni United Survey. Wzrosty zaliczyły także opozycyjne KO i Polska 2050. Jednak jak twierdzi publikujący badanie "Dziennik Gazeta Prawna", "w sondażach wciąż obowiązuje mała stabilizacja". 

Sondaż
fot. Jacek Dominski/REPORTER

Sondaż do Sejmu. Wyniki najnowszego badania United Surveys opublikowano w czwartek w "Dzienniku Gazecie Prawnej". Z badania wynika, że gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższą niedzielę, wygrałaby je Zjednoczona Prawica ( PiS i koalicjanci), na którą zagłosowałoby dziś 35,4 proc. ankietowanych (niecałe 2 pkt proc. mniej niż w sondażu wrześniowym). 

Sondaż do Sejmu. PiS z niższym poparciem, wzrosty KO i Polski 2050

Drugie miejsce w zestawieniu zajęła Koalicja Obywatelska, której notowania - odwrotnie niż w przypadku formacji rządzącej - wzrosły o 2 pkt proc. (z 25 do 27,1 proc.). Podium zamyka  Polska 2050 Szymona Hołowni, która cieszy się poparciem 9,5 proc. ankietowanych. To również rezultat lepszy - o 1,4 pkt proc. - niż ostatnio.

Redakcja poleca

Z sondażu wynika również, że chęć głosowania na skrajnie prawicową Konfederację zadeklarowało 6,8 proc. respondentów, a na Lewicę 6,7 proc. Z kolei tuż pod progiem wyborczym (z wynikiem 4,6 proc.) znalazłoby się PSL, a 9,9 proc zapytanych nie wie, na kogo oddałoby głos.

Ani wzbudzający emocje wyrok TK w sprawie prawa unijnego, ani zorganizowane w reakcji na to wiece opozycji nie wpłynęły znacząco na poparcie dla partii politycznych. W sondażach wciąż obowiązuje mała stabilizacja - Dziennik Gazeta Prawna

US zbadało także potencjalną frekwencję wyborczą. Okazuje się, że na ten moment do urn poszłoby 53,5 proc. uprawnionych do głosowania, co oznacza spadek o 3,2 pkt proc. 38,9 proc. ankietowanych na pewno nie wzięłoby udziału w wyborach, a 7,6 proc. wskazało odpowiedź "nie wiem". 

Sondaż United Surveys dla Dziennika Gazety Prawnej, Dziennik.pl, RMF FM i rmf24.pl wykonany został 11 października 2021 r. na ogólnopolskiej próbie 1000 pełnoletnich mieszkańców Polski. 

RadioZET.pl/PAP