Obserwuj w Google News

PiS górą, kilka partii wypada z Sejmu. Najnowszy sondaż Kantar

2 min. czytania
23.07.2019 21:00
Zareaguj Reakcja

Według wyników najnowszego sondażu Kantar Public, wybory do parlamentu wygrałoby Prawo i Sprawiedliwość w koalicji z Solidarną Polską i Porozumieniem. Drugie miejsce na podium przypadło Platformie Obywatelskiej. Do Sejmu weszłaby także Wiosna Roberta Biedronia.

PiS górą, kilka partii wypada z Sejmu. Najnowszy sondaż Kantar
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER/East News

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Jak wynika z sondażu, wśród Polaków, którzy w lipcu zadeklarowali gotowość wzięcia udziału w wyborach do Sejmu największe poparcie uzyskało Prawo i Sprawiedliwość razem z Solidarną Polską i Porozumieniem - 39 procent poparcia. W porównaniu do ankiety z poprzedniego miesiąca jest to wzrost poparcia o 5 punktów procentowych.

Drugie miejsce na podium dla PO

Na drugim miejscu, z 26 procentowym poparciem, uplasowała się Platforma Obywatelska, co oznacza wzrost w ujęciu miesięcznym o 2 punkty procentowe.

Jest nowy lider rankingu zaufania. Wyprzedził Andrzeja Dudę

Do Sejmu dostałaby się jeszcze Wiosna Roberta Biedronia, uzyskując 5 procent poparcia. Rezultaty Wiosny zanotował w ciągu miesiąca spadek o 3 punkty procentowe.

Kukiz’15, na który chciało głosować 4 procent wyborców, zanotował spadek o 3 punkty procentowe (w czerwcu było to 7 procent), co w tym wypadku spowodowało, że w tym miesiącu ugrupowanie nie przekracza progu wyborczego.

Jarosław Kaczyński premierem? Sondaż mówi wiele

W lipcu do Sejmu nie dostałyby się również: SLD (3 procent), Nowoczesna (3 procent), PSL (2 procent), Wolność (2 procent) i Razem (1 procent), a także Zieloni, którzy uzyskali poparcie poniżej 1 procenta.

Sondaż Kantar: Tylko zjednoczona opozycja ma szansę powalczyć z PiS

Spośród ogółu osób, które zapowiedziały zamiar głosowania, 15 procent nie potrafi zdecydować, na kogo oddałoby głos. Jest to wynik o 3 punkty procentowe wyższy niż w czerwcu.

Kogo Polacy winią za problemy z rekrutacją? Nie tych, których wini szef MEN

W lipcu 63 procent badanych zadeklarowało chęć udziału w wyborach do Sejmu, przy czym 31 procent jest zdecydowana w tej kwestii, a 32 procent z nich raczej przystąpiłoby do głosowania. Przeciwne stanowisko wyraża 27 procent respondentów, 16 procent zapowiada, że raczej nie pójdzie głosować, a 11 procent osób mówi, że zdecydowanie nie weźmie udziału w wyborach. 10 procent Polaków jeszcze nie wie, czy odda swój głos w wyborach.

Spory odsetek niezdecydowanych

W lipcu Kantar pytał respondentów o poparcie dla partii i ugrupowań politycznych nie uwzględniając po stronie opozycji żadnych koalicji - deklaracje polityczne dotyczące tych koalicji pojawiły się drugiej połowie miesiąca.

Nowy sondaż IBRiS. Kaczyński z większym zaufaniem niż Tusk

"Jeśli do skutku dojdą planowane koalicje, to układ głosów może być w miarę korzystny dla partii, które połączą swoje siły. Warto pamiętać, że nadal pozostaje spory odsetek niezdecydowanych. Są to częściej kobiety niż mężczyźni, najmłodsi wyborcy, ci w wieku 18-24 lata, mieszkańcy miast 20-100 tysięcy mieszkańców, osoby z regionu pomorskiego" - napisali autorzy badania.

Badanie przeprowadzono w dniach 12 – 17 lipca tego roku, na próbie ogólnopolskiej 974 mieszkańców Polski w wieku 18 i więcej lat (preferencje partyjne: N=615 osób deklarujących „zdecydowanie” lub „raczej” zamiar uczestniczenia w wyborach), techniką wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI)

 

RadioZET.pl/PAP