Obserwuj w Google News

Ten sondaż to klęska Macierewicza. Nawet część wyborców PiS mu nie wierzy

2 min. czytania
19.09.2022 12:25
Zareaguj Reakcja

Prawie dwie trzecie Polaków uważa, że Antoni Macierewicz oszukuje opinię publiczną ws. przyczyn katastrofy smoleńskiej - wynika z najnowszego sondażu dla Wirtualnej Polski. Co ciekawe, sądzi tak również część wyborców PiS.

Antoni Macierewicz
fot. Jacek Dominski/REPORTER

Antoni Macierewicz od lat stara się przekonać opinię publiczną, że śmierć prezydenta Lecha Kaczyńskiego i 95 innych osób w katastrofie samolotu TU-154 w kwietniu 2010 roku w Smoleńsku była wynikiem zamachu. Kierowana przez niego podkomisja opublikowała nawet raport, w którym twierdzono, że wybuch maszyny nastąpił przed uderzeniem w ziemię.

Niedawno TVN24 wyemitował reportaż, w którym ujawniono m.in. że podkomisja miała dowody, które zaprzeczały tezie o wybuchu w skrzydle samolotu, ale nie zostały one opublikowane w końcowym raporcie. Opozycja oskarża byłego szefa MON o oszustwa i zatajanie faktów, które nie pasują do forsowanych przez niego tez.

Co Polacy myślą o działaniach Macierewicza? Ten sondaż może go zaboleć

A co o działalności Macierewicza w tej kwestii sądzą Polacy? Zbadała to pracownia United Survey na zlecenie Wirtualnej Polski. Okazuje się, że mają oni w większości negatywne zdanie na temat aktywności byłego szefa resortu obrony.

Redakcja poleca

Jak wynika z sondażu, ponad 61 proc. ankietowanych uważa, że Macierewicz "oszukuje opinię publiczną" w sprawie Smoleńska. 46,1 proc. z nich twierdzi, że "zdecydowanie", ponad 15 proc., że "raczej".

O tym, że były minister obrony narodowej ws. katastrofy sprzed 12 lat mówi prawdę, jest przekonanych niewiele ponad 24 proc. respondentów - opcje "zdecydowanie" i "raczej" wybrało odpowiednio 10,9 i 13,3 proc. wszystkich badanych. 14,5 proc. zaznaczyło możliwość "nie wiem/trudno powiedzieć".

Co myślą wyborcy PiS? 17 proc. z nich nie wierzy b. szefowi MON

WP opublikowała też drugą część sondażu, w której zbadano, co o działaniach Macierewicza myślą osoby określające się jako wyborcy PiS. Co ciekawe, nawet 17 proc. spośród nich jest zdania, że szef podkomisji wprowadza opinię publiczną w błąd.

15 proc. z nich "nie wie", natomiast prawie 70 proc. elektoratu partii rządzącej (35 proc., że "raczej", 33 proc., że "zdecydowanie") twierdzi, że Macierewicz "mówi prawdę i rzetelnie wyjaśnia" przyczyny katastrofy.

RadioZET.pl/wp.pl