Obserwuj w Google News

Tadeusz Ferenc nie żyje. "Odszedł wspaniały gospodarz Rzeszowa"

2 min. czytania
28.08.2022 10:31
Zareaguj Reakcja

Zmarł Tadeusz Ferenc, który w latach 2002–2021 był prezydentem Rzeszowa. Informację o jego śmierci przekazał w niedzielę wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł.

Tadusz Ferenc nie żyje
fot. k_kapica_afk/Polska Press/East News

Tadeusz Ferenc nie żyje. Informację przekazał wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł, który z nadania Ferenca startował w 2021 roku w przedterminowych wyborach na prezydenta tego miasta.

"Odszedł od nas Pan Prezydent Tadeusz Ferenc. Wielki i wspaniały gospodarz Rzeszowa, serdeczny i życzliwy człowiek. Przez 18 lat sprawowania urzędu powiększył ponad dwukrotnie Rzeszów i uczynił z niego szybko rozwijające się nowoczesne miasto przyjazne mieszkańcom. Cześć Jego pamięci!" - napisał na Twitterze wiceminister Warchoł.

Tadeusz Ferenc nie żyje. "Odszedł wspaniały gospodarz Rzeszowa"

Tadeusz Ferenc był prezydentem Rzeszowa od 2002 r., ze stanowiska ustąpił 10 lutego 2021 r. po tym, gdy przeszedł COVID-19. Na swoje stanowisko zaproponował wiceministra sprawiedliwości Marcina Warchoła. Ostatecznie przedterminowe wybory, które odbyły się 13 czerwca ub. roku, wygrał w I turze Konrad Fijołek.

Redakcja poleca

Od 2006 r. Tadeusz Ferenc startował z własnego komitetu wyborczego, kiedy wygrał w pierwszej turze, uzyskując 76,5 proc. poparcia. W pierwszym głosowaniu jego reelekcja rozstrzygnęła się też w 2010 r., kiedy poparło go 53,2 proc. głosujących oraz w 2014 r., kiedy otrzymał 66 proc. poparcia. W 2018 r. także w pierwszej turze uzyskał niemal 64 proc. głosów. W styczniu tego roku Tadeusz Ferenc otrzymał tytuł honorowego obywatela Rzeszowa.

"Tadeusz Ferenc nauczył mnie, czym jest bezgraniczna miłość do swojego miasta; poprowadził Rzeszów od małego miasteczka do prężnie rozwijającej się metropolii" - napisał prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek o zmarłym byłym włodarzu miasta Tadeuszu Ferencu.

Fijołek we wpisie na Twitterze poinformował, że długoletni prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc zmarł w sobotę w szpitalu po długiej chorobie. Miał 82 lata. Tadeusz Ferenc prezydentem stolicy Podkarpacia był od 2002 do 2021 roku, gdy zrezygnował z funkcji po przejściu COVID-19.

RadioZET.pl/PAP - Karolina Kropiwiec/Twitter.com