Obserwuj w Google News

Prezydent Rzeszowa rezygnuje z urzędu. Zaskakujące poparcie, kiedy wybory?

2 min. czytania
11.02.2021 10:57
Zareaguj Reakcja

Za niecałe trzy miesiące, dokładnie 9 maja, powinny zgodnie z prawem odbyć się przedterminowe wybory na prezydenta Rzeszowa – wynika z komentarza szefowej Krajowego Biura Wyborczego Magdaleny Pietrzak. Rządzący Rzeszowem od 18 lat prezydent Tadeusz Ferenc ogłosił w środę, że rezygnuje z urzędu, a powodem są podeszły wiek (81 lat)  i stan zdrowia, który pogorszył się po zachorowaniu na Covid-19.

Tadeusz Ferenc rezygnuje. Wybory prezydenta Rzeszowa w maju
fot. k_kapica_afk/Polska Press/East News

Prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc rezygnuje z zajmowanego urzędu, który pełni od 2002 roku. Decyzję ogłosił na konferencji prasowej w środę. Zaskoczyła na niej obecność wiceministra sprawiedliwości, Marcina Warchoła, posła Solidarnej Polski z Podkarpacia, któremu Ferenc udzielił poparcia w walce o schedę.

Zgodnie z przepisami Kodeksu wyborczego, wygaśnięcie mandatu prezydenta miasta następuje m.in. wskutek pisemnego zrzeczenia się mandatu. Komisarz wyborczy ma 14 dni od dnia wystąpienia przyczyny na stwierdzenie o wygaśnięciu mandatu w drodze postanowienia. Rezygnacja Ferenca wpłynęła do odpowiedniego komisarza w środę. 

Prezydent Rzeszowa ustępuje z urzędu. KBW: Wybory powinny odbyć się 9 maja

Wygaśnięcie mandatu prezydenta miasta oznacza konieczność przeprowadzenia wyborów przedterminowych. Ich datę wyznacza w drodze rozporządzenia premier po zasięgnięciu opinii Państwowej Komisji Wyborczej. Przepisy stanowią, że wybory zarządza się i przeprowadza w ciągu 90 dni od daty wystąpienia przyczyny wygaśnięcia mandatu.

Redakcja poleca

W przypadku wyborów przedterminowych terminy wykonania czynności wyborczych w kalendarzu wyborczym mogą być krótsze od przewidzianych w Kodeksie. Szefowa Krajowego Biura Wyborczego poinformowała jednak PAP, że w przypadku ich nieskrócenia, przedterminowe wybory prezydenta Rzeszowa powinny odbyć się 9 maja.

Zaznaczyła jednak, że ostateczna decyzja należy do organu zarządzającego wybory, w tym przypadku premiera. W przypadku wygaśnięcia mandatu prezydenta miasta przed upływem kadencji jego funkcję, do czasu objęcia obowiązków przez nowo wybranego prezydenta, pełni osoba wyznaczona przez premiera, tzw. komisarz wyborczy.

RadioZET.pl/PAP