Obserwuj w Google News

Tusk grzmi: To jest skandal stulecia. "Morawiecki i Obajtek wiedzieli"

2 min. czytania
03.08.2022 12:27
Zareaguj Reakcja

Sprzedaż człowiekowi tzn. prowadzonemu przez niego MOL-owi, polskich stacji benzynowych to jest coś co dyskwalifikuje cała operację, premiera i pana Obajtka w sposób definitywny. Robią interesy z łapówkarzem znanym w całej Europie – powiedział w środę lider PO Donald Tusk.

Donald Tusk
fot. Michal Dubiel/REPORTER

Donald Tusk był pytany na briefingu prasowym w Cieszynie (woj. śląskie) o kontrowersje dotyczące węgierskiego koncernu MOL, który ma przejąć część stacji Lotosu. Wirtualna Polska napisała we wtorek, że Zsolt Hernadi, prezes węgierskiego koncernu MOL, jest ścigany Europejskim Nakazem Aresztowania. WP podała, że Hernadi ma do odsiedzenia w Chorwacji dwa lata więzienia za skorumpowanie tamtejszego premiera. "Sprawa dotyczyła zakupu chorwackiego odpowiednika Orlenu" – napisał portal.

Tusk: robią interesy z łapówkarzem. To jest skandal stulecia

– To jest jedno z najpoważniejszych oskarżeń pod adresem premiera i pana Obajtka – skomentował sprawę lider PO. – Morawiecki i Obajtek wiedzieli z kim robią interesy. I dzisiaj sprzedaż temu człowiekowi, to znaczy prowadzonemu przez niego MOL-owi, polskich stacji benzynowych, to jest coś co dyskwalifikuje cała operację, premiera i pana Obajtka w sposób definitywny – stwierdził.

– Robią interesy z łapówkarzem znanym w całej Europie i są to interesy na naszych spółkach energetycznych. To jest skandal stulecia – podkreślił Donald Tusk.

Redakcja poleca

W poniedziałek prezes PKN Orlen Daniel Obajtek oświadczył, że proces rejestracji połączenia PKN Orlen i Grupy Lotos zamyka proces fuzji. Według Obajtka "połączona firma będzie coraz większym kołem zamachowym dla całej polskiej gospodarki". Orlen wynegocjował jednocześnie z Saudi Aramco, że kupi on 30 proc. akcji gdańskiej rafinerii Grupy Lotos i uzgodnił długoterminowy kontrakt na dostawy od 200 tys. do 337 tys. baryłek ropy dziennie, przy czym docelowy wolumen dostaw saudyjskiego surowca powinien wynieść 20 mln ton rocznie. 

List intencyjny w sprawie rozpoczęcia procesu przejęcia kontroli kapitałowej przez PKN Orlen nad Grupą Lotos koncern podpisał z ówczesnym Ministerstwem Energii 27 lutego 2018 roku. 20 czerwca tego roku PKN Orlen otrzymał od Komisji Europejskiej zgodę na połączenie z Grupą Lotos.

RadioZET.pl/PAP