Będzie „piątka” Biedronia dla LGBT. „Polacy są coraz bardziej gotowi"

Magdalena Kulej
19.03.2019 08:10

– Związki partnerskie, równość małżeńska i edukacja antydyskryminacyjna znajdą się w „piątce” postulatów Wiosny Roberta Biedronia adresowanych do osób LGBT – powiedziała w rozmowie z PAP Sylwia Spurek.

Będzie „piątka” Biedronia dla LGBT. „Polacy są coraz bardziej gotowi"
fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Sylwia Spurek, była zastępczyni RPO, która na początku marca dołączyła do Wiosny Roberta Biedronia, przyznała w rozmowie z PAP, że jej zespół pracuje właśnie nad szczegółami pięciu propozycji dla środowisk LGBT.

O jakich propozycjach mowa? To: możliwość legalizacji związków partnerskich, zapewnienie prawa do zawierania małżeństw przez pary jednopłciowe, nowelizacja Kodeksu karnego dot. przestępstw z nienawiści, tak aby uwzględnił on przestępstwa motywowane orientacją seksualną ofiary, nowe regulacje w zakresie „uzgodnienia płci” i edukacja antydyskryminacyjna.

Zobacz także

Zdaniem szefowej zespołu doradców Wiosny ds. polityki społecznej, Polacy są „coraz bardziej gotowi”, żeby zaakceptować te propozycje.

Związki partnerskie również dla osób heteroseksualnych

– W naszej ocenie związki partnerskie dla par jednopłciowych powinny być wprowadzone już dawno – podkreśliła Spurek. Dodała jednak, że związki partnerskie mogłyby zawierać także osoby heteroseksualne. Dotyczy to osób, które mogą dziś zawrzeć związek małżeński, ale „z jakichś powodów nie chcą tego robić”. Status związków partnerskich – jak dodała Spurek – różniłby się od małżeństw „pewnymi ograniczeniami w zakresie praw i obowiązków partnerów”.

Jak podkreśla Spurek, partii Biedronia zależy na oddzieleniu instytucji związków partnerskich od małżeństw osób tej samej płci.

– My bardzo wyraźnie mówimy o równości małżeńskiej par heteroseksualnych i jednopłciowych. To jest jeden z najważniejszych postulatów związanych z realizacją praw człowieka osób LGBT. Tu nie chodzi o żadne przywileje, tu chodzi właśnie o równość – zaznaczyła.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/MK