Obserwuj w Google News

Lewica w euforii: Kaczyński ma problem, wracamy do świątyni demokracji

2 min. czytania
13.10.2019 22:12
Zareaguj Reakcja

Lewica po czterech latach wraca do Sejmu jako trzecia siła polityczna. „Wracamy tam, gdzie zawsze było miejsce polskiej lewicy” – mówił Rober Biedroń tuż po ogłoszeniu wyników exit poll. "Będzie w polskim Sejmie lewica i to zmienia wszystko" - komentował Adrian Zandberg.

Wyniki wyborów 2019. Lewica w Sejmie
fot. PAP/Rafał Guz

Jeśli pierwsze sondażowe wyniki wyborów parlamentarnych potwierdzą się, Lewica będzie trzecią siłą polityczną w kraju.

Wracamy do parlamentu, wracamy tam, gdzie zawsze było miejsce polskiej lewicy - do świątyni demokracji, do polskiego parlamentu - mówił lider Wiosny Robert Biedroń

Jak dodał Robert Biedroń, Lewica będzie „opozycją, która będzie miała odwagę punktować PiS” i bronić konstytucji od pierwszego do ostatniego artykułu.

PiS wygrywa wybory. Kaczyński: Zasługujemy na więcej

Podczas wieczoru wyborczego w sztabie Lewicy Biedroń podziękował Włodzimierzowi Czarzastemu i Adrianowi Zandbergowi za to, że połączyli siły, by wystartować razem.

Połączyliśmy trzy pokolenia. Zrobiliśmy to, co w Polsce rzadko się zdarza w życiu politycznym, podaliśmy sobie ręce, zmieniliśmy oblicze polskiej polityki. Wchodzimy do Sejmu i będziemy tam pracowali każdego dnia, (…) żeby pokazać, że Polska może mieć inne oblicze niż to, które widzimy przez ostatnie cztery lata, że Polska może być otwarta, nowoczesna, tolerancyjna, uśmiechnięta, a do tego (może być) państwem dobrobytu - powiedział Biedroń

W podobnym tonie wypowiadał się Czarzasty. - Obiecaliśmy, że wrócimy do Sejmu. To jest wielki sukces, bądźcie z tego dumni - mówił.

Schetyna: Nie będzie Budapesztu w Warszawie

Zandberg: Kaczyński ma problem

Jarosław Kaczyński ma problem, bo będzie odważna opozycja, to pierwszy krok do lewicowego rządu” - powiedział z kolei lider Lewicy Adrian Zandberg, podkreślając, że "w Sejmie będzie opozycja, której będzie chciało się walczyć". "Będzie w Sejmie opozycja, która będzie walczyć o prawa pracownicze; o lepszą jakość usług publicznych, o porządną ochronę zdrowia, o podwyżki dla pracowników" – wyliczał.

Będzie w polskim Sejmie lewica i to zmienia wszystko. Będzie w polskim Sejmie lewica i to jest pierwszy krok do lewicowego rządu - Kontynuował Zandberg

Według badania PiS wygrało z poparciem 43,6 proc. w niedzielnych wyborach parlamentarnych; kolejne miejsca zajęły KO - 27,4 proc.; SLD - 11,9 proc.; PSL - 9,6 proc.; Konfederacja - 6,4 proc. 

Wybory 2019. Dlaczego PiS wygrał kolejne wybory? [KOMENTARZ]

RadioZET.pl