Obserwuj w Google News

W kolejnym mieście brakuje chętnych do pracy w komisjach. Co z wyborami?

2 min. czytania
17.04.2020 11:57
Zareaguj Reakcja

W Lublinie wciąż brakuje osób do pracy w komisjach w trakcie wyborów prezydenckich. Mimo że miasto wyznaczyło drugi termin naboru, nadal poszukiwani są chętni w 84 komisjach wyborczych.

W Lublinie brakuje chętnych do pracy w komisjach wyborczych
fot. Adam Staskiewicz/East News

W sumie w Lublinie potrzeba 1800 osób, którzy będą pracować w obwodowych komisjach wyborczych. Po pierwszym naborze zgłosiło się tysiąc osób. Wobec tego ogłoszono drugą rekrutację do pracy w lokalach wyborczych, ale i ona okazała się niewystarczająca. W drugiej „fali” zgłosiło się tylko 30 chętnych.

W czasie pandemii koronawirusa, gdzie coraz więcej osób ma problemy finansowe, wydaje się, że pieniądze oferowane za pracę przy wyborach nie przekonują ludzi. Przypomnijmy, że zwykły członek komisji otrzymuje 350 zł, a na konto przewodniczącego może trafić nawet 500 zł. Jednak wydaje się, że wybory prezydenckie w Lublinie, które zaplanowano na 10 maja stoją pod znakiem zapytania.

- Po zakończeniu zgłoszeń uzupełniających nie ma możliwości powołania, choćby w minimalnych składach, 84 spośród 208 komisji. Braki miejsca może uzupełniać spośród indywidualnych zgłoszeń spoza komitetów wyborczych. Problem polega na tym, że ta "lista rezerwowa" liczy ok. 50 osób, a potrzeba prawie 800- powiedziała w rozmowie z „Dziennikiem Wschodnim” Joanna Strzyżewska z biura prasowego lubelskiego ratusza.

Znamy termin debaty przedwyborczej w TVP. Ma w niej wziąć udział także prezydent

Władze samorządowe w Lublinie mają twardy orzech do zgryzienia. Żaden z nich przyznaje, że w takiej sytuacji nie wie, w jaki sposób zorganizować wybory. Warto podkreślić, że zasady procesu wyborczego ustala PKW, a nie miasto.

Oprócz tego Strzyżewska oznajmiła, że miasto wciąż nie otrzymało żadnego wsparcia finansowego, dzięki któremu udałoby się zapewnić bezpieczeństwo wszystkim głosującym i pracującym przy wyborach.

Więcej informacji na temat koronawirusa:

RadioZET.pl/dziennikwschodni.pl