Obserwuj w Google News

Oni powalczą z PiS o prezydenturę w 2025 roku. Zaskakujący sondaż

Bartłomiej Chudy
2 min. czytania
06.07.2022 08:06
Zareaguj Reakcja

W drugiej turze w walce o prezydenturę powalczą Mateusz Morawiecki z Szymonem Hołownią – wynika z sondażu Instytutu Badań Pollster dla "Super Expressu". Badanie wskazuje, że trzeci wynik uzyskałby szef PO Donald Tusk.

Morawiecki zmierzy się z Hołownią w wyborach prezydenckich w 2025 roku?
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER

Wybory prezydenckie odbędą się dopiero za trzy lata, niemniej czołowe siły polityczne już teraz zbierają siły przed maratonem, który zakończy elekcja prezydenta. Obie strony zastanawiają się nad kandydatem, którego wystawią w walce o najwyższy urząd w państwie. 

Dylemat mają zarówno rządzący (upływa druga kadencja Andrzeja Dudy, nie może ponownie kandydować), jak i opozycja (która wystawi w pierwszej turze wielu kandydatów).

Sondaż: Morawiecki i Hołownia powalczą o prezydenturę

"SE" zlecił sondaż, który wskazał obecnych faworytów w wyścigu do Pałacu Prezydenckiego od 2025 roku. Dziennik zapytał w sondażu o to, kto powinien zostać kolejnym prezydentem Polski spośród liderów partii politycznych, z wyjątkiem PiS. W poprzednim badaniu "Super Expressu" wyborcy tej partii wyrazili wolę, aby to obecny premier Mateusz Morawiecki reprezentował Zjednoczoną Prawicę w walce o fotel prezydenta.

Redakcja poleca

22 proc. wskazań uzyskał Mateusz Morawiecki. Za nim uplasował się Szymon Hołownia z wynikiem 20 proc. To oznaczałoby, że obaj mogą zmierzyć się w drugiej, decydującej turze.

Na trzeciej pozycji znalazł się Donald Tusk, który o włos ustąpił Hołowni (19 proc.). Kolejni kandydaci osiągnęli jednocyfrowe wyniki sondażu. Krzysztof Bosak (Konfederacja) i Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL-Koalicja Polska) osiągnęli po 7 proc., Robert Biedroń (Lewica) 6 proc., a Paweł Kukiz, rewelacja wyborów prezydenckich z 2015 roku, otrzymałby 3 proc.

16 proc. ankietowanych stwierdziło, że prezydentem powinien być ktoś inny. Badanie wykonał Instytut Badań Pollster 21-22 czerwca na reprezentatywnej próbie 1011 dorosłych Polaków.

RadioZET.pl/Se.pl