Obserwuj w Google News

Zakaz rozwodów, antykoncepcji i aborcji? "Jeśli PiS wygra kolejne wybory"

2 min. czytania
18.06.2022 16:55
Zareaguj Reakcja

Donald Tusk przekonuje, że jeśli PiS wygra kolejne wybory to będzie dążyć do wprowadzenia zakazu rozwodów i całkowitego zakazu aborcji. Szef PO nawiązał do słów ks. Krzysztofa Bielawnego, który tłumaczył na antenie Radia Maryja, że zakaz rozwodów i antykoncepcji to najlepsza droga do zatrzymania spadku dzietności. 

jarosław kaczyński
fot. JACEK DOMINSKI /REPORTER

Donald Tusk podczas spotkania w ramach pierwszego "MeetUp Nowa Generacja", które odbywa się w Gołkowicach Górnych, nawiązał do słów ks. Krzysztofa Bielawnego dla Radia Maryja, który diagnozując przyczyny spadku dzietności w Polsce, opowiedział się m.in. za zakazem rozwodów i antykoncepcji.

- Powiedział otwarcie, co PiS wprowadzi w Polsce, jeśli ponownie wygra wybory. Program jest bardzo prosty: zakaz rozwodów, zakaz środków antykoncepcyjnych, zakaz związków cywilnych poza tym tradycyjnym modelem, i oczywiście pełny zakaz aborcji. Nie miejcie żadnych wątpliwości, że to nie są ekscesy czy incydenty - podkreślił szef PO.

Redakcja poleca

Tusk: PiS zakaże rozwodów i aborcji

Przestrzegał też przed sojuszem "ołtarza z tronem". - Chcielibyśmy, jak idziemy do kościoła, żeby ludzi łączyła tam wiara, miłość, żeby idąc do kościoła, ludzie nie mieli wrażenia, że idą do biura poselskiego PiS-u, a dzisiaj przecież w bardzo wielu miejscach tak to wygląda - przekonywał szef PO.

Do słów Donalda Tuska odniósł się szybko premier Mateusz Morawiecki. Zapewnił, że Prawo i Sprawiedliwość nie zaostrzy prawa dotyczącego rozwodów czy aborcji. - Nie tylko nie będzie żadnego zaostrzenia jakichkolwiek przepisów dotyczących tego, o co pani redaktor zapytała, ale jesteśmy za utrzymaniem kompromisu aborcyjnego w takiej postaci jak się ukształtował, a w kwestii rozwodów, to w ogóle oczywiście trudno to w jakikolwiek sposób komentować. Jest to jaskrawe kłamstwo, wyssane z palca, typowe zachowanie Donalda Tuska - powiedział premier.

Morawiecki mówił, że "największym wrogiem Donalda Tuska jest ludzka pamięć o rządach Donalda Tuska". - To jest główny wróg Donalda Tuska, ponieważ pamięć ludzka doskonale odzwierciedla to, co rzeczywiście działo się w czasach jego rządów i ciężko jest uwolnić mu się od tego, co wtedy robił, co wtedy mówił i jak dzisiaj zaprzecza sam sobie - stwierdził.

Słowa ks. Bielawnego, do których odnosił się Donald Tusk, padły niedawno na antenie Radia Maryja. Zacytował je portal Onet. Ks. Bielawny przywołał w swej wypowiedzi m.in. postać hiszpańskiego dyktatora gen. Francisco Franco. - Kiedy gen. Franco doszedł do władzy w 1940 r., zakazał antykoncepcji, aborcji, związków cywilnych, rozwodów, deprawacji dzieci i młodzieży. (...) Wskaźniki dzietności raptem wzrastają, czyli zaczynają się rodzić dzieci. Nie ma deprawacji, nie ma zabijania, nie ma niszczenia życia — mówił duchowny i dodał, że to jest właśnie ścieżka, którą powinna podążać Polska.

RadioZET.pl/ PAP