Obserwuj w Google News

Zmiany na stanowisku szefa KPRM. Kuchciński: Potwierdzam, zgodziłem się

2 min. czytania
06.10.2022 15:10
Zareaguj Reakcja

Potwierdzam, zgodziłem się zostać szefem KPRM, ale decyzja należy do premiera i prezydenta, bo konstytucyjnych ministrów mianuje prezydent na wniosek premiera - powiedział dziennikarzom Marek Kuchciński (PiS).

Marek Kuchciński
fot. Wojciech Olkusnik/East News

Marek Kuchciński, szef Komisji Spraw Zagranicznych i były marszałek Sejmu został zapytany w czwartek o to, czy zostanie szefem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w miejsce Michała Dworczyka.

- Na pytanie, czy dostałem propozycję, potwierdzam: dostałem propozycję - powiedział Kuchciński dziennikarzom w Sejmie. - Przyparty do muru licznymi mikrofonami potwierdzam, zgodziłem się, natomiast decyzja należy do premiera i prezydenta - dodał. Zwrócił uwagę, że "każdego ministra konstytucyjnego na wniosek premiera mianuje prezydent".

Redakcja poleca

Kuchciński ma zostać nowym szefem KPRM. Był bohaterem "afery samolotowej"

Szef klubu PiS Ryszard Terlecki powiedział w czwartek w Polsat News, że wszystko wskazuje na to, iż stanowisko szefa KPRM obejmie b. marszałek Sejmu Marek Kuchciński. Jak dodał, powołanie Kuchcińskiego może nastąpić w najbliższych dniach.

Marek Kuchciński od listopada 2015 roku do sierpnia 2019 roku był marszałkiem Sejmu. Podał się do dymisji krótko przed końcem kadencji, gdy wyszło na jaw, że wykorzystywał rządowy samolot do prywatnych celów. W obecnej kadencji był przewodniczącym Komisji Spraw Zagranicznych.

"Aferę samolotową", której głównym bohaterem był Kuchciński, ujawniło Radio ZET. Ówczesny marszałek Sejmu zobowiązał się, że pokryje koszty przelotu rządowym samolotem członków jego rodziny.

Szef KPRM Michał Dworczyk podał się do dymisji 30 września. - Przeważyły o tym względy osobiste i przekonanie, że tak efektywnie, jak do tej pory dłużej nie jestem w stanie pracować - oświadczył. Radio ZET podało nieoficjalnie, że dymisja Dworczyka ma być wynikiem afery mailowej. 

RadioZET.pl/Radio ZET/PAP