Obserwuj w Google News

Adam Gomoła: od najmłodszego sędziego piłkarskiego do najmłodszego posła

3 min. czytania
Aktualizacja 21.11.2023
21.11.2023 10:29
Zareaguj Reakcja

Adam Gomoła to najmłodszy poseł w Sejmie X kadencji. Swój wiek postrzega jako atut. W wieku 15 lat wymarzył sobie, że zostanie sędzią piłkarskim i to marzenie spełnił: został najmłodszym sędzią w województwie. – Wchodząc do polityki, czuję się dokładnie tak samo – mówi. Kim jest Adam Gomoła z Trzeciej Drogi? Sylwetka najmłodszego posła.

Adam Gomoła
fot. Adam Gomoła/Jacek Dominski/REPORTER/East News

Adam Gomoła to najmłodszy poseł Trzeciej Drogi. Zaledwie w 2018 roku ukończył… liceum ogólnokształcące w Opolu. Jest absolwentem finansów i rachunkowości Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie i politologii na Uniwersytecie Warszawskim. Pomimo młodego wieku, ma już doświadczenie w biznesie: współtworzył lokalną firmę w Gogolinie. Kim jest Adam Gomoła — najmłodszy poseł w Polsce?

Adam Gomoła: wiek, wykształcenie, firma

Adam Gomoła urodził się w 1999 roku w Opolu. Większość życia spędził w pobliskich Krapkowicach, a obecnie mieszka po sąsiedzku — w Gogolinie.

– Jestem dumnym Ślązakiem – podkreśla w materiałach udostępnionych przez Polskę 2050, której liderem jest Szymon Hołownia.

Aktywność społeczną zaczął od samorządu uczniowskiego Liceum Ogólnokształcącego nr 3 w Opolu i współpracy z lokalnymi instytucjami kultury. Na studia do Warszawy, wyjechał z postanowieniem, że zostanie ekonomistą. Dziś specjalizuje się w rachunkowości zarządczej, kompetencje w tym zakresie potwierdził międzynarodowym certyfikatem CIMA. Biegle posługuje się językiem angielskim, a w stopniu umiarkowanym – również niemieckim i hiszpańskim.

Doświadczenie w biznesie zdobywał, współtworząc firmę z branży sanitarno-grzewczej.

Adam Gomoła: sędzia piłkarski

Adam Gomoła w wieku 15 lat wymarzył sobie, że zostanie sędzią piłkarskim. Jak sam przyznaje: na przekór wszystkim i sobie samemu. Sędzia jawił mu się jako stateczny pan, przyprószony siwizną – postanowił złamać ten schemat. W latach 2015-2021 sędziował mecze, także te najwyższej klasy rozgrywkowej.

Energię z murawy planuje przenieść do poselskiej ławy. – Wchodząc do polityki, czuję się dokładnie tak samo. Cechuje mnie ogrom pozytywnej energii i motywacji do działania – mówi w materiałach udostępnionych przez Polskę 2050 Szymona Hołowni.

Ma także ciekawe przemyślenia dotyczące sportu i polityki. – Dobry mecz sędziego to jest taki, w którym sędzia jest niewidoczny. Dokładnie tak samo powinno być z politykami. Polityk powinien być widoczny wtedy, gdy trzeba iść na konsultacje społeczne, kiedy trzeba wysłuchać strony społecznej, powinien rozmawiać z ekspertami w zaciszu gabinetu, zastanawiając się nad najlepszymi rozwiązaniami – mówił Adam Gomoła w kwietniu 2023 r. w programie „Do zobaczenia w poniedziałek” Polski 2050 Szymona Hołowni.

Adam Gomoła: rodzina, rodzice

Niewiele wiadomo o życiu prywatnym Adama Gomoły. Najmłodszy poseł Sejmu X kadencji nie ujawnia informacji na temat swojej rodziny, rodziców. 

Adam Gomoła: Trzecia Droga

Adam Gomoła jest najmłodszym posłem Trzeciej Drogi, czyli koalicji Polska 2050 Szymona Hołowni i PSL.

Adam Gomoła – poglądy:

  1. Sprzeciwia się rozdawnictwu. Podkreśla, że w Polsce borykamy się z drugim najbardziej skomplikowanym systemem podatkowym w UE. Jest zwolennikiem „jednolitej daniny”, czyli połączenia składek ZUS i NFZ z PIT oraz wejścia na ścieżkę prowadzącą do strefy euro.
  2. Ważne dla niego są kwestie klimatu. – Dotychczas każde pokolenie walczyło o własne, lepsze jutro. Moje pokolenie jest pierwsze w dziejach ludzkości, które walczy o jakiekolwiek jutro – podkreśla.
  3. Chciałby odbudować dostęp do bezpiecznej opieki okołoporodowej oraz zakończyć dyskryminację kobiet w miejscu pracy. Równość płci oznacza dla niego także walkę z ubóstwem menstruacyjnym – twierdzi, że „różowa skrzyneczka” ze środkami higienicznymi dla kobiet powinna być w każdej szkole.
  4. Chciałby wprowadzić debaty oksfordzkie w szkołach. – Nikt nas nie uczy prowadzenia sporów – zauważa.

Źródło: Radio ZET/polska2050.pl/adamgomola.pl

Nie przegap