Obserwuj w Google News

Akcja CBA w rządowej instytucji. "Sprzątanie dowodów?"

2 min. czytania
08.12.2023 14:36
Zareaguj Reakcja

CBA rozpoczęło w piątek przeszukanie w siedzibie Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych (RARS) - poinformowała "Gazeta Wyborcza". Ta publiczna instytucja odpowiada za gromadzenie i utrzymywanie rezerw materiałowych ważnych z punktu widzenia państwa. Na miejscu akcji pracuje również prokurator.

Akcja CBA
fot. CBA

Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych jest przedmiotem śledztwa CBA, co "Wyborczej" potwierdził rzecznik formacji Robert Sosik. "Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego pod nadzorem prokuratora prowadzą obecnie czynności procesowe w siedzibie Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, natomiast z uwagi na dobro toczącego się postępowania, na tym etapie czynności nie udzielamy szczegółowych informacji w tej sprawie" - napisał w mailu skierowanym do redakcji "GW". 

Kontrolę w RARS skomentował na Twitterze/X poseł KO Michał Szczerba. "Na razie aresztują komputery. Próba uwiarygodnienia służb na ostatniej prostej? Sprzątanie dowodów? Mam nadzieję, że nie znikną. A płytki nie popękają jak w śledztwie Pegasusa. Ekipa PMM od początku pandemii czuła się tam ostentacyjnie bezkarnie!" - napisał.

Redakcja poleca

Kolejna akcja CBA. Tym razem w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych

Według polityka sejmowej większości, z którym rozmawiał dziennik, "funkcjonariusze CBA mieli wejść jednocześnie do biura prezesa, biura zakupów, biura kadr, biura bezpieczeństwa i kontroli oraz biura operacyjnego". - Zastanawiam się, czy chodzi o rzeczywistą kontrolę, czy może tylko wyczyszczenie komputerów z dowodów ewentualnych przestępstw. A może uwiarygodnienie CBA, bo planujemy je zlikwidować? - komentował. 

W ocenie Szczerby "działania RARS budziły od czasów pandemii uzasadnione wątpliwości". - Pod pozorem rezerw strategicznych stworzono maszynkę do tajnych zakupów po uważaniu - komentował. 

Nawiązał do okresu pandemii COVID-19, kiedy poprzedniczka RARS - Agencja Rezerw Materiałowych - nie posiadała odpowiedniego zabezpieczenia na czas zagrożenia epidemiologicznego oraz dokonywała kontrowersyjnych zakupów, jak maseczki z Chin bez odpowiednich atestów. RARS powstała w 2021 roku i do tego czasu instytucją kieruje Michał Kuczmierowski (bez powodzenia startował do Sejmu w wyborach parlamentarnych z list PiS.).

Źródło: Radio ZET/"Gazeta Wyborcza"

Nie przegap