Obserwuj w Google News

Tusk już planuje wybory samorządowe. Nieoficjalnie: wybrał kandydata na prezydenta Krakowa

2 min. czytania
17.11.2023 15:30
Zareaguj Reakcja

Platforma Obywatelska ma nowego kandydata na prezydenta Krakowa. W sobotę rada powiatowa partii ma na to stanowisko rekomendować posła Aleksandra Miszalskiego - poinformował nieoficjalnie serwis Lovekrakow.pl.

Donald Tusk i Aleksander Miszalski
fot. MAREK LASYK/REPORTER/East News (ilustracyjne(

Wybory samorządowe odbędą się w terminie pomiędzy 31 marca a 23 kwietnia 2024 r. Partie już zaczynają przymiarki do głosowania, w którym Polacy wybiorą burmistrzów, prezydentów miast, rady gmin, rady powiatów i sejmiki wojewódzkie. 

W piątek serwis Lovekraków.pl poinformował, że rada powiatowa PO 18 listopada zarekomenduje jako swojego kandydata na prezydenta Krakowa Aleksandra Miszalskiego. Decyzję miał autoryzować sam lider partii Donald Tusk. - Dla nas wszystkich oczywiste jest, że wystawiamy najsilniejszego kandydata. Przez lata był radnym Krakowa, teraz dla miasta pracuje w sejmie, powołał m.in. parlamentarny zespół, który ma zajmować się Krakowem - mówił rozmówca w PO, cytowany przez lokalny serwis.

Redakcja poleca

Wybory samorządowe. Nieoficjalnie: PO ma kandydata na prezydenta Krakowa

Już w poniedziałek swoją decyzję dotyczącą dalszej kariery politycznej ma podjąć Jacek Majchrowski, który nieprzerwanie rządzi Krakowem od 2002 roku. Według nieoficjalnych doniesień ma ogłosić, że nie wystartuje w jesiennych wyborach. 

- Wszystko zależy, kto ostatni wejdzie do gabinetu i będzie miał dostęp do ucha. Wszystko może się jeszcze zmienić - mówiła osoba z bliskiego otoczenia Majchrowskiego, cytowana przez Lovekraków.pl. Na decyzję Majchrowskiego czekają również inny kandydaci.

Swoją chęć w wyborach na prezydenta Krakowa zasygnalizowali były radny miejski Rafał Komarewicz (Polska 2050), poseł Ireneusz Raś (dostał się do Sejmu z list Trzeciej Drogi) oraz były parlamentarzysta Łukasz Gibała. Nie wiadomo, kogo wystawi PiS. W 2018 r. z partii Jarosława Kaczyńskiego o ten fotel walczyła Małgorzata Wassermann (przegrała z Majchrowskim w II turze).

Redakcja poleca

Aleksander Miszalski. Kim jest? Wiek, pochodzenie, wykształcenie

Aleksander Miszalski urodził się w 1980 roku w Krakowie. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego, Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Akademii Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie. Były przedsiębiorca z sektora turystyki.

Członek Platformy Obywatelskiej od 2009 roku. Od siedmiu lat jest przewodniczącym organu ugrupowania w Krakowie. W latach 2014-2019 zasiadał w Radzie Miasta Krakowa. Poseł KO od 2019 roku. W ostatnich wyborach parlamentarnych uzyskał reelekcję z takiego samego komitetu. Jeśli zostanie wybrany na prezydenta Krakowa, będzie musiał złożyć mandat poselski.

Źródło: Radio ZET/Lovekraków.pl

Nie przegap