Obserwuj w Google News

Kim jest Aleksandra Gajewska? Postulaty i życie prywatne posłanki KO

3 min. czytania
Aktualizacja 17.11.2023
17.11.2023 12:10
Zareaguj Reakcja

Aleksandra Gajewska to polska działaczka samorządowa i polityczka. Początek jej publicznej aktywności sięga 2010 roku, gdy jako 21-latka zasiadła w Radzie miasta stołecznego Warszawy. Obecnie chce realizować postulaty na skalę ogólnopolską. Kim jest posłanka Koalicji Obywatelskiej? Jakie są jej poglądy i co warto wiedzieć o jej życiu prywatnym? Najważniejsze informacje o Aleksandrze Gajewskiej.

Aleksandra Gajewska
fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER/East News

Aleksandra Gajewska jest jedną z najbardziej rozpoznawanych twarzy Koalicji Obywatelskiej. Gajewska zajmowała się polityką samorządową w Warszawie, następnie pracowała przy kampanii prezydenckiej Bronisława Komorowskiego, właśnie wtedy postanowiła, że chce się zaangażować w politykę na szczeblu ogólnopolskim. - Poczułam, że to jest to, co chcę robić – mówiła w 2010 roku, goszcząc w programie „Witaj Warszawo!” w TVN.

Posłanką została dziewięć lat później, wchodząc do Sejmu IX kadencji z ostatniego, czterdziestego miejsca na warszawskiej liście Koalicji Obywatelskiej. Aleksandra Gajewska piastuje również stanowisko wiceprzewodniczącej Platformy Obywatelskiej na Mazowszu.

Redakcja poleca

Aleksandra Gajewska – życiorys, wiek, wykształcenie, Platforma Obywatelska

Posłanka Koalicji Obywatelskiej Aleksandra Gajewska urodziła się w 1989 roku. Podkreśla, że jest rodowitą warszawianką. „To w stolicy uczyłam się i kształtowałam wartości, którymi się kieruję” – pisze na swojej stronie internetowej. Polityczka ukończyła dwa kierunki studiów na warszawskim Collegium Civitas – stosunki międzynarodowe oraz dyplomację publiczną.

Po latach pracy samorządowej Aleksandra Gajewska postanowiła zaangażować się w politykę ogólnokrajową. Pierwszy raz uzyskała mandat poselski do Sejmu IX kadencji w 2019 roku. W wyborach parlamentarnych w 2023 roku z sukcesem ubiegała się o reelekcję, zdobywając ostatecznie ponad 49 tysięcy głosów. Był to drugi wynik spośród kandydatów Koalicji Obywatelskiej w okręgu nr 19.

Oglądaj

Zobacz także: Monika Wielichowska: kim jest nowa wicemarszałek? Oto ważne fakty z jej życia

Aleksandra Gajewska – poglądy i postulaty

Aleksandra Gajewska zajmuje się przede wszystkim zagadnieniami związanymi z ochroną środowiska, prawami kobiet i opieką wczesnodziecięcą. Wśród postulatów postrzeganych jako priorytetowe Aleksandra Gajewska wymienia m.in. finansowanie in-vitro, przywrócenie tabletki „dzień po”, wsparcie dla samodzielnych matek, skuteczną egzekucję alimentów, programy zapobiegania chorobom cywilizacyjnym, dofinansowanie profilaktyki walki z rakiem, likwidację źródeł emisji smogu czy rządowe wsparcie rozwoju Warszawy.

Posłanka Koalicji Obywatelskiej podkreśla w mediach społecznościowych sojusznicze nastawienie względem społeczności LGBTQ+. „Równość to nie utopia. To zadanie” – napisała na Instagramie w trakcie kampanii wyborczej. W odpowiedzi na zapytanie jednego z wyborców potwierdziła, że opowiada się za równością małżeńską i adopcją dzieci przez pary jednopłciowe.

Zobacz także: Elżbieta Witek: życiorys, dzieci i mąż, kariera polityczna

Aleksandra Gajewska – życie prywatne, rodzice, dzieci, mąż

Działaczka Koalicji Obywatelskiej co jakiś czas pokazuje w mediach społecznościowych urywki swojego życia prywatnego. Na Instagramie posłanki można znaleźć m.in. zdjęcia z jej mamą — Joanną Gajewską, która jest żoną znanego aktora Piotra Polka.

Aleksandra Gajewska jest związana z dziennikarzem Maciejem Cnotą, znanym z pracy w TVN24. Para doczekała się syna Aleksandra, który przyszedł na świat w 2019 roku. Na początku X kadencji  chłopiec pojawił się w Sejmie razem ze swoją mamą. Sytuacja wzbudziła w sieci dyskusję związaną z infrastrukturalnym przystosowaniem obiektu przy Wiejskiej do potrzeb rodziców z dziećmi.

Źródło: Radio ZET/tvn24.pl/wybory.gov.pl/jasnezegajewska.pl/koalicjaobywatelska.pl

Nie przegap