Obserwuj w Google News

Ambasador Ukrainy wezwany do MSZ. "Wyraźny protest wiceministra"

2 min. czytania
20.09.2023 15:40
Zareaguj Reakcja

Ministerstwo Spraw Zagranicznych wezwało w środę ambasadora Ukrainy Wasyla Zwarycza w związku z wypowiedzią prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Ukraiński przywódca w trakcie Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku powiedział: "Niepokojące jest to, jak niektórzy w Europie, niektórzy nasi przyjaciele w Europie, odgrywają w teatrze politycznym solidarność, robiąc thriller ze zbożem. Może się wydawać, że odgrywają własną rolę, ale w rzeczywistości pomagają przygotowywać scenę dla moskiewskiego aktora".

Ambasador Ukrainy wezwany do MSZ
fot. Wojciech Olkusnik/East News

Wasyl Zwarycz, ambasador Ukrainy w Polsce został wezwany do Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Chodzi o wypowiedź prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, który w trakcie Zgromadzenia Ogólnego ONZ skrytykował Polskę za wprowadzenie embarga na zboże.

- Uruchomiliśmy tymczasowy morski korytarz eksportowy z naszych portów. Ciężko pracujemy nad zachowaniem szlaków lądowych dla eksportu zboża. I niepokojące jest to, jak niektórzy w Europie, niektórzy nasi przyjaciele w Europie, odgrywają w teatrze politycznym solidarność, robiąc thriller ze zbożem. Może się wydawać, że odgrywają własną rolę, ale w rzeczywistości pomagają przygotowywać scenę dla moskiewskiego aktora - powiedział Zełenski w Nowym Jorku. 

Ambasador Ukrainy wezwany do MSZ. Jest komentarz ministerstwa

Na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych pojawił się komunikat w tej sprawie. "Wiceminister przekazał zdecydowany protest strony polskiej wobec sformułowań wygłoszonych przez Prezydenta W. Zełenskiego na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ w dniu wczorajszym, o tym jakoby część państw UE pozorowała solidarność, jednocześnie pośrednio wspierając Rosję" - czytamy. 

Redakcja poleca

"Wiceszef MSZ wskazał, że w stosunku do Polski jest to teza nieprawdziwa, a ponadto szczególnie nieuprawniona wobec naszego kraju, wspomagającego Ukrainę od pierwszych dni wojny" - podano w komunikacie. MSZ dodało też, że "naciski na Polskę na forach wielostronnych, czy kierowanie skarg do międzynarodowych trybunałów nie są właściwymi metodami rozwiązywania sporów między naszymi państwami".

"Te działania nie będą skuteczne"

"Działania te nie będą wobec Polski skuteczne, ponieważ działania podjęte przez polski rząd w obronie interesu polskich rolników są zgodne z prawem krajowym, unijnym i międzynarodowym. Wiceszef MSZ wyraził przy tym zaniepokojenie obserwowanym w ostatnim czasie publicznym przekazem najwyższych przedstawicieli władz Ukrainy, narzucającym jednostronną optykę w odniesieniu do wielowymiarowego problemu eksportu ukraińskich produktów rolnych do państw sąsiadujących" - czytamy na stronie MSZ. 

Jednocześnie wiceminister Jabłoński "wyraził oczekiwanie, że zarówno polityka prowadzona przez władze Ukrainy, jak i publiczna komunikacja z ich strony będzie odzwierciedlać faktyczny charakter stosunków polsko-ukraińskich, zarówno obecnych jak i historycznych, z uwzględnieniem bezprecedensowej pomocy okazywanej przez Polskę i Polaków ludności ukraińskiej oraz państwu ukraińskiemu, a także pełnego spektrum naszej dobrej współpracy".

Nie przegap