Cisza wyborcza 2023. Od kiedy i ile trwa? Co to jest? [ZASADY]
Cisza wyborcza to temat, o którym warto wiedzieć przed wyborami parlamentarnymi 2023 w Polsce. Poniżej zebraliśmy szczegółowe informacje o ciszy wyborczej w nadchodzących wyborach, które odbędą się 15 października. Co to jest cisza wyborcza, ile trwa i od kiedy obowiązuje oraz jakie grożą kary za złamanie zasad?

Zbliżają się wybory parlamentarne 2023. Politycy każdego dnia organizują wiece wyborcze, rozpowszechniają swoje materiały i zachęcają do głosowania w określony sposób. Tuż przed wyborami obywatele będą mogli w spokoju zastanowić się nad swoim wyborem, ponieważ zacznie obwiązywać cisza wyborcza.
Cisza wyborcza 2023: ile trwa i od kiedy obowiązuje? [GODZINY]
Cisza wyborcza zaczyna się 24 godziny przed dniem głosowania i trwa do jego zakończenia. W wyborach parlamentarnych w 2023 roku cisza wyborcza rozpocznie się w sobotę 14 października o północy i potrwa do niedzieli 15 października, do godziny 21.
Cisza wyborcza: co to jest? Czego nie można i co jest zabronione? [ZASADY]
Zasady ciszy wyborczej zostały określone w art. 107 Kodeksu wyborczego. W trakcie trwania ciszy wyborczej zakazane jest prowadzenie agitacji wyborczej, czyli nie można:
- zwoływać zgromadzeń,
- organizować pochodów i manifestacji,
- wygłaszać przemówień,
- rozpowszechniać materiałów wyborczych,
- podawać wyników sondaży wyborczych,
Cisza wyborcza obowiązuje również w internecie. W trakcie jej trwania zabronione są publikacje na portalach internetowych, udostępnianie materiałów dotyczących kandydatów na portalach społecznościowych. Nie trzeba jednak usuwać stworzonych wcześniej materiałów związanych z wyborami. Zakaz dotyczy jedynie publikowania nowych. W czasie trwania ciszy wyborczej nie można także redagować starych publikacji dotyczących wyborów, kandydatów itp.
Złamanie ciszy wyborczej, agitacja: jak zgłosić? Co grozi? [KARY]
Za złamanie zakazu agitacji wyborczej grozi kara grzywny, której wysokość została określona w art. 24 Kodeksu wyborczego i wynosi od 20 złotych do 5 tys. złotych. Podawanie wyników sondaży w trakcie ciszy wyborczej zagrożone jest karą grzywny od 500 tys. złotych do 1 mln złotych. Wszystkie przypadki łamania ciszy wyborczej można zgłaszać na policję pod numerem alarmowym 112.