Obserwuj w Google News

Cisza wyborcza 2023. Od kiedy i ile trwa? Co to jest? [ZASADY]

2 min. czytania
13.10.2023 21:00
Zareaguj Reakcja

Cisza wyborcza to temat, o którym warto wiedzieć przed wyborami parlamentarnymi 2023 w Polsce. Poniżej zebraliśmy szczegółowe informacje o ciszy wyborczej w nadchodzących wyborach, które odbędą się 15 października. Co to jest cisza wyborcza, ile trwa i od kiedy obowiązuje oraz jakie grożą kary za złamanie zasad?

Cisza wyborcza - urna w lokalu wyborczyn
fot. Magdalena Pasiewicz/East News

Zbliżają się wybory parlamentarne 2023. Politycy każdego dnia organizują wiece wyborcze, rozpowszechniają swoje materiały i zachęcają do głosowania w określony sposób. Tuż przed wyborami obywatele będą mogli w spokoju zastanowić się nad swoim wyborem, ponieważ zacznie obwiązywać cisza wyborcza.

Cisza wyborcza 2023: ile trwa i od kiedy obowiązuje? [GODZINY]

Cisza wyborcza zaczyna się 24 godziny przed dniem głosowania i trwa do jego zakończenia. W wyborach parlamentarnych w 2023 roku cisza wyborcza rozpocznie się w sobotę 14 października o północy i potrwa do niedzieli 15 października, do godziny 21.

Cisza wyborcza: co to jest? Czego nie można i co jest zabronione? [ZASADY]

Zasady ciszy wyborczej zostały określone w art. 107 Kodeksu wyborczego. W trakcie trwania ciszy wyborczej zakazane jest prowadzenie agitacji wyborczej, czyli nie można:

  • zwoływać zgromadzeń, 
  • organizować pochodów i manifestacji,
  • wygłaszać przemówień,
  • rozpowszechniać materiałów wyborczych,
  • podawać wyników sondaży wyborczych,

Cisza wyborcza obowiązuje również w internecie. W trakcie jej trwania zabronione są publikacje na portalach internetowych, udostępnianie materiałów dotyczących kandydatów na portalach społecznościowych. Nie trzeba jednak usuwać stworzonych wcześniej materiałów związanych z wyborami. Zakaz dotyczy jedynie publikowania nowych. W czasie trwania ciszy wyborczej nie można także redagować starych publikacji dotyczących wyborów, kandydatów itp.

Złamanie ciszy wyborczej, agitacja: jak zgłosić? Co grozi? [KARY]

Za złamanie zakazu agitacji wyborczej grozi kara grzywny, której wysokość została określona w art. 24 Kodeksu wyborczego i wynosi od 20 złotych do 5 tys. złotych. Podawanie wyników sondaży w trakcie ciszy wyborczej zagrożone jest karą grzywny od 500 tys. złotych do 1 mln złotych. Wszystkie przypadki łamania ciszy wyborczej można zgłaszać na policję pod numerem alarmowym 112.

Nie przegap