Obserwuj w Google News

Demokratyczna koalicja zdecydowała. Wspólna kandydatka na ważne stanowisko

2 min. czytania
20.11.2023 19:03
Zareaguj Reakcja

Ugrupowania tworzące demokratyczną koalicję (KO, Trzecia Droga, Lewica) zdecydowały się wystawić wspólną kandydatkę na Rzeczniczkę Praw Dziecka. Ostateczny wybór padł na mec. Monikę Horną-Cieślak, która współtworzyła m.in. "Ustawę Kamilka". 

Jest kandydatka koalicji na RPD
fot. Filip Naumienko/REPORTER

Do godziny 16:00 w poniedziałek 20 listopada politycy mieli czas na przedstawienie kandydatów na stanowisko Rzecznika Praw Dziecka. Koalicja demokratyczna, czyli KO, Trzecia Droga i Lewica, zdecydowała się na wspólną kandydatkę. Polsat News ustalił, że będzie to mecenas Monika Horna-Cieślak. 

Nowa Rzeczniczka Praw Dziecka. Wspólna kandydatka większości sejmowej

Biorąc pod uwagę, że Horna-Cieślak jest kandydatką koalicji, która ma większość w Sejmie, istnieje duże prawdopodobieństwo, że już za niecały miesiąc obejmie stanowisko Rzecznika Praw Dziecka. Kadencja Mikołaja Pawlaka, który obecnie piastuje ten urząd upływa 14 grudnia. 

Do kwestii RPD odniosła się w Radiu ZET Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. W programie "Gość Radia ZET" powiedziała, że kandydat na to stanowisko musi być osobą apolityczną. - Czyli nie poseł czy posłanka, ale ktoś, kto całkowicie poświęci się działalności na rzecz dzieci. 

Redakcja poleca
- Jednak to, co jest najważniejsze, to to, że obecny RPD kończy swoją działalność, bo jego następca czy następczyni będzie mieć mnóstwo roboty, żeby przywrócić wagę tego urzędu - Agnieszka Dziemianowicz-Bąk

"Deklaruję pełne wsparcie". Monika Horna-Cieślak kandydatką na RPD

Do decyzji o wyborze Moniki Horny-Cieślak odniósł się w mediach społecznościowych Konrad Ciesiołkiewicz, które nazwisko również pojawiało się na "giełdzie" w kontekście nowego RPD. "Pani mecenas jest bardzo dobrze przygotowana do pełnienia urzędu Rzeczniczki Praw Dziecka" - napisał. 

"Właśnie dotarła do mnie wiadomość, że pani mecenas otrzymała rekomendację z ramienia koalicji większościowej. Wspólna kandydatka to gwarancja szybkiego wyboru RPD, z czego się bardzo cieszę. Serdecznie gratuluję pani mecenas! Deklaruję pełne wsparcie" - dodał. 

Co wiemy o kandydatce na Rzecznika Praw Dziecka?

Monika Horna-Cieślak z wykształcenia jest prawniczką. Specjalizuje się w prawach dzieci i młodzieży. Na swoim koncie ma współpracę przy tworzeniu takich aktów prawnych, jak "Ustawa Kamilka z Częstochowy" czy ustawa zwiększająca dostęp do psychologa osobom małoletnim bez zgody rodziców.

Mecenas Horna-Cieślak może też się pochwalić działalnością społeczną. W 2019 roku została nagrodzona tytułem "Prawnik Pro Bono". Jej kandydaturę popierają takie organizacje jak:

  • Fundacja Austin Team,
  • Nastoletni Azyl,
  • Przyszłość dla Młodych,
  • Naczelna Rada Adwokacka

Źródło: Radio ZET/polsatnews.pl

Nie przegap