Obserwuj w Google News

Tusk potwierdza. "Zagrożenie zamachem jest realne i konkretne jak nigdy"

1 min. czytania
28.12.2022 19:59
Zareaguj Reakcja

Donald Tusk został objęty ochroną SOP. Lider Platformy Obywatelskiej tłumaczy, że każdego tygodnia otrzymuje groźby oraz zapowiedzi zamachu. "W grudniu policja poinformowała mnie, że zagrożenie jest realne i konkretne jak nigdy przedtem" – pisze na Twitterze.

Donald Tusk
fot. MAREK LASYK/REPORTER

Rzecznik PO Jan Grabiec potwierdził w rozmowie z PAP, że Donald Tusk otrzymał ochronę Służby Ochrony Państwa. Wyjaśnił, że Platforma Obywatelska przekazywała wcześniej służbom państwowym informacje na temat gróźb, które pojawiały się w odniesieniu do lidera PO.

Donald Tusk o ochronie: zagrożenie zamachem jest realne

– W ostatnim czasie pojawiło się też zawiadomienie ze strony samej policji, dotyczące konkretnego zagrożenia związanego z osobą premiera Donalda Tuska. Myślę, że to zaważyło na decyzji SOP – podkreślił Jan Grabiec.

Redakcja poleca

Jak zaznaczył, wszyscy mają w pamięci zabójstwo prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza w styczniu 2019 roku, więc jego zdaniem służby dziś reagują inaczej w sytuacjach, gdy pojawiają się jakieś konkretne zagrożenia.

Informację tę potwierdził w środę we wpisie na Twitterze sam Donald Tusk. "Każdego tygodnia w listach i mediach społecznościowych znajduję groźby pod adresem moich bliskich i wyroki śmierci oraz zapowiedzi zamachu na mnie. W grudniu policja poinformowała mnie, że zagrożenie zamachem jest realne i konkretne jak nigdy przedtem. Stąd wniosek o ochronę" – napisał.

Według nieoficjalnych informacji "Rzeczpospolitej" decyzję w sprawie objęcia ochroną rządową przewodniczącego PO, a więc osoby niewymienionej w ustawie, wydał przed świętami minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński.

RadioZET.pl/PAP