Obserwuj w Google News

Spór na linii Polska-Izrael. Tajemnicze porozumienie przed krytycznym terminem

2 min. czytania
17.03.2023 10:56
Zareaguj Reakcja

Spór pomiędzy Polską a Izraelem trwa. Wycieczki szkolne młodzieży izraelskiej do Polski zostały zawieszone, a polska strona podniosła, że powrót do starych zasad zakładających obecność uzbrojonych żołnierzy nie jest możliwy. Czas ucieka, bo 19 kwietnia przypada rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim, a to oznacza pojawienie się w Polsce m.in. prezydenta Izraela. Na jakich zasadach? Jarosław Sellin zdradził, że podpisano wstępne porozumienie.

Izrael dogadał się z Polską. Co z bronią podczas delegacji?
fot. Francis Chung/E&E News/Politico via AP/East News

Od czasu wybuchu pandemii COVID-19 wycieczki młodzieży izraelskiej do Polski zostały zawieszone. Choć to główny powód, pobocznym jest także podpisanie w ubiegłym roku przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawy o reprywatyzacji majątków - przez Izrael zostało to odebrane jako akt nieprzyjazny. W trakcie zawieszenia wizyt strona polska podniosła, że nie ma powrotu do starych zasad organizowania wycieczek, kością niezgody jest w tym przypadku obecność uzbrojonych żołnierzy, którzy pilnowali zwiedzających. Polscy dyplomaci chcieliby zniesienia tego przykrego obowiązku.

Redakcja poleca

Do Polski tylko pod bronią. Jest rozwiązanie sporu z Izraelem

W czwartek 16 marca w Ministerstwie Spraw Zagranicznych odbyło się w tej sprawie spotkanie z przedstawicielami Izraela. Jarosław Sellin, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, od 2022 r. także generalny konserwator zabytków, w programie TVP 1 zdradził, że podczas spotkania podpisano wstępne porozumienie na temat wznowienia zawieszonych wycieczek.

Porozumienie miałoby rozwiązywać kwestię zbrojnej obstawy izraelskiej delegacji ale szczegóły nie są jeszcze znane. - Wstępne porozumienie musi być jeszcze zatwierdzone przez oba rządy. Myślę, że to się dokona bardzo szybko i będzie zakomunikowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych - podał.

O porozumieniu wypowiada się też ambasador Izraela w Polsce Yacov Livne. " Na [...] czele delegacji, w skład której wchodzą przedstawiciele Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Edukacji i Szin Bet, odwiedziliśmy Warszawę i spotkaliśmy się z przedstawicielami polskiego rządu. W trakcie rozmów osiągnęliśmy porozumienia co do zasady, które umożliwią powrót młodzieżowych delegacji izraelskich do Polski - czytamy na twitterze. "Kwestie bezpieczeństwa zostały uzgodnione" - dodaje.

RadioZET/PAP/Twitter