Obserwuj w Google News

Jakub Rutnicki: był "Idol", jest Sejm. Kim jest poseł PO?

2 min. czytania
Aktualizacja 30.11.2023
30.11.2023 17:28
Zareaguj Reakcja

Jakub Rutnicki to polski polityk, poseł związany z Koalicją Obywatelską. Jakie ma wykształcenie i jak przebiegała jego kariera polityczna? Co go łączy z jednym z popularnych niegdyś programów muzycznych ”Idol"? Przybliżamy sylwetkę parlamentarzysty.

Jakub Rutnicki
fot. Wojciech Olkusnik/East News

Jakub Rutnicki to polski polityk, poseł, który ma wieloletnie doświadczenie parlamentarne. Zanim rozpoczął karierę sejmową, w latach w latach 2002–2005 zasiadał w radzie powiatu szamotulskiego, gdzie aktywnie działał na rzecz społeczności lokalnej. Niewiele osób wie również, że w przeszłości próbował swoich sił w telewizji, występując w popularnym talent show „Idol” emitowanym w telewizji Polsat. Kim jest Jakub Rutnicki?

Redakcja poleca

Jakub Rutnicki: życiorys

Jakub Rutnicki urodził się 3 grudnia 1978 roku w Szamotułach w województwie wielkopolskim. Jest absolwentem politologii Wydziału Nauk Społecznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie w 2002 roku uzyskał tytuł magistra. Po ukończeniu studiów pracował m.in. jako przedstawiciel medyczny.

Jakub Rutnicki: polityka, poseł PO

W latach 2002-2005 był radnym powiatu szamotulskiego. W 2005 roku pierwszy raz dostał się do Sejmu, startując w okręgu pilskim z list Platformy Obywatelskiej. Był również posłem na VI, VII, VIII i IX kadencji. W 2019 roku wystartował w wyborach do Parlamentu Europejskiego, ale nie udało mu się uzyskać mandatu europosła. W wyborach parlamentarnych w 2023 został wybrany na posła Sejmu RP X kadencji, uzyskując najwyższy wynik w okręgu – w sumie 67 069 głosów.

Jakub Rutnicki: Idol

Zanim Jakub Rutnicki wszedł do świata polityki, marzył o karierze wokalisty. Kiedy miał 23 lata, postanowił wziąć udział w przesłuchaniach do muzycznego programu Idol, w którym jurorem był m.in.  Kuba Wojewódzki. Z sukcesem przeszedł eliminacje i dostał się do finałowej dziesiątki, ale ostatecznie odpadł z programu na etapie odcinków na żywo.

Jakub Rutnicki: żona, rodzina

Jakub Rutnicki jest żonaty i ma syna. Poseł udziela się w mediach społecznościowych. Prowadzi m.in. konto na Instagramie, na którym prezentuje kadry zarówno z życia zawodowego, jak i prywatnego. Z jego profilu możemy dowiedzieć się m.in. że chętnie wspiera sportowe inicjatywy oraz angażuje się w różne akcje pomocowe.

Nie przegap

Żródło: Radio ZET.pl/sejm.gov.pl