Kaczyński może uniknąć wykonania wyroku. "Sytuacja skrajnie chora"

30.01.2023 12:08

To jest oczywiście sytuacja skrajnie chora - tak w rozmowie z Wirtualną Polską historyk i politolog prof. Antonii Dudek skomentował zmianę Kodeksu postępowania cywilnego. Według informacji medialnych zmiana ma pomóc uniknąć Jarosławowi Kaczyńskiemu wykonania wyroku.

Jarosław Kaczyński
fot. KAROLINA MISZTAL/REPORTER/East News (ilustracyjne)

W ostatni czwartek Sejm uchwalił zmianę ustawy Kodeks postępowania cywilnego. Nowelizacja spowoduje, że koszty zasądzanych przeprosin będą mniejsze, a niezakończone jeszcze sprawy będą rozstrzygane według nowych przepisów.

Media i komentatorzy wiążą nowelę ze sprawą sądową prezesa PiS. Jarosław Kaczyński ma zapłacić europosłowi KO Radosławowi Sikorskiemu ponad 700 tys. złotych na pokrycie opublikowania przeprosin. Prezes PiS wcześniej oskarżył byłego szefa MSZ o "zdradę dyplomatyczną" w kontekście katastrofy smoleńskiej.

Kaczyński uniknie wykonania wyroku? Antoni Dudek komentuje

Tę sprawę skomentował w Wirtualnej Polsce historyk i politolog prof. Antoni Dudek. - Takie rzeczy się w przeszłości się zdarzały. Tak można, ale tak być nie powinno. Tu mamy kwintesencję konfliktu, który w Polsce rozpętało Prawo i Sprawiedliwość z wymiarem sprawiedliwości - komentował.

Dodał: - Doktryna PiS mówi, że sądy są skrajnie stronnicze i przeciwko nam, więc my się mamy prawo bronić wszelkimi możliwymi sposobami, a że mamy większość w parlamencie, możemy zmieniać przepisy, żeby te wyroki omijać - i tutaj mamy tego przykład. To jest oczywiście sytuacja skrajnie chora.

Komentator nie widzi szans na zmianę tak długo, jak "PiS w parlamencie będzie miało większość, ponieważ myślę, że będzie podejmować kolejne tego typu próby". - W miarę jak będą zapadały kolejne, niekorzystne z punktu widzenia PiS, wyroki sądowe. Niestety, to pokazuje, jak daleko zaszliśmy w państwie, jeśli chodzi o konflikt i jego demontaż - mówił prof. Dudek.

RadioZET.pl/Wirtualna Polska