Obserwuj w Google News

Jarosław Kaczyński ujawnia wewnętrzne sondaże PiS. Mówi o samodzielnej władzy

2 min. czytania
31.05.2023 08:17
Zareaguj Reakcja

Jarosław Kaczyński ujawnił wyniki wewnętrznych sondaży Prawa i Sprawiedliwości. Według prezesa PiS jest bliskie progu utworzenia samodzielnego rządu. "Mamy świadomość, że nic teraz nie jest przesądzone" - zaznacza.

Jarosław Kaczyński
fot. JACEK DOMINSKI - EastNews

Jarosław Kaczyński udzielił wywiadu Gazecie Polskiej. W publikowanej w środę rozmowie czytamy m.in. o wewnętrznych  sondażach PiS przed wyborami parlamentarnymi 2023. Prezes partii rządzącej zdradził ich wyniki: PiS ma poparcie "minimalnie" powyżej progu 40 proc. Ocenił, że brakuje kilku procent do uzyskania samodzielnej większości. Nie zgadza się to z obrazem poparcia z najnowszych sondaży.

Jarosław Kaczyński o samodzielnej większości. "Brakuje kilka procent"

Prezes PiS dodał, że poparcie rzędu 44 proc. gwarantuje liczbę mandatów dającą większość. "Wedle naszych wewnętrznych badań – tych ostatnich, które znam, bo najnowsze są właściwie opracowywane – mamy poparcie minimalnie powyżej 40 proc." - zdradził. "Oceniam, że 44 proc. w każdej sytuacji przełoży się na liczbę mandatów dających większość . W niektórych okolicznościach to może być i 42 proc. głosów. Jesteśmy blisko" - opiniował.

Redakcja poleca

Tak przedstawione poparcie - choć, jak zaznaczył Kaczyński, oparte nie na najnowszych badaniach - nie pokrywa się z najnowszym sondażem United Surveys przeprowadzonym dla Wirtualnej Polski. Z badań przeprowadzonych na reprezentatywnej grupie tysiąca Polaków wynika, że poparcie PiS kształtuje się na poziomie 31,8 proc. - co oznacza, że partia Jarosława Kaczyńskiego traci. Sondaż przeprowadzono już po decyzji Andrzeja Dudy o podpisaniu ustawy Sejmu o powołaniu komisji ds. badania rosyjskich wpływów, która spowodowało dyskusję nt. jej konstytucjonalności, także poza granicami Polski.

Z sondażu United Surveys wynika, że poparcie dla opozycji rośnie. Koalicja Obywatelska notowałaby 26,6 proc. poparcia, Polska 2050: 14, 1 proc., Konfederacja: 10,1 proc., Lewica: 10,0 proc. a AgroUnia 1,2 proc.

Tak przedstawiające się w liczbach poparcie skomentował dla WP prof. Jarosław Fils z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Według naukowca PiS nie zdobyłby większości do samodzielnego rządzenia przy obecnym, sondażowym, poparciu. Mandatu rozkładałyby się następująco:

  • Zjednoczona Prawica - 172,
  • Koalicja Obywatelska - 141,
  • Trzecia Droga (Polska 2050 i PSL) - 65,
  • Konfederacja - 41,
  • Lewica i Partia Razem - 40,
  • mniejszość niemiecka - 1.

W takim układzie Zjednoczonej Prawicy nie ratowałaby nawet powszechnie spekulowana koalicja z Konfederacją - łącznie 213 mandatów to wciąż o 18 za mało.

RadioZET.pl/Gazeta Polska/WP.pl