Obserwuj w Google News

Kolejne przemówienie prezydenta. "Mamy dziś szczególną sytuację"

2 min. czytania
09.11.2023 16:52
Zareaguj Reakcja

Andrzej Duda wręczył akty powołania marszałkom seniorom Sejmu oraz Senatu: Markowi Sawickiemu i Michałowi Seweryńskiemu. - Mamy dzisiaj szczególną sytuację, wymaga ona dużego skupienia. W wielu przypadkach wymaga także spokojnej, wspólnej pracy na scenie politycznej - powiedział prezydent.

andrzej duda
fot. PAP

Prezydent Andrzej Duda wręczył w czwartek 9 listopada akty powołania marszałkom seniorom Sejmu oraz Senatu: Markowi Sawickiemu i Michałowi Seweryńskiemu. - Cieszę się, że mogę powierzyć tę misję. Cieszę się, że nowy parlament zaczyna swoją pracę. To jest zawsze jakiś nowy rozdział w historii Rzeczpospolitej. Mam nadzieję, że będzie on następnym rozdziałem dobrych czasów dla Polski - powiedział.

Jak zauważył, mamy dzisiaj szczególną sytuację, która wymaga dużego skupienia. - W wielu przypadkach wymaga także spokojnej, wspólnej pracy na scenie politycznej - i tej parlamentarnej, i także poza parlamentem, w zakresie władzy wykonawczej - ocenił Duda.

Redakcja poleca

Duda: mamy dzisiaj szczególną sytuację

Wyraził nadzieję, że teraz i przez najbliższe lata, w tych trudnych czasach, "będziemy umieli te ważne kwestie związane przede wszystkim z bezpieczeństwem Polski na arenie międzynarodowej realizować". Prezydent jeszcze raz podziękował marszałkom seniorom. - Jestem dumny, że mogłem panom te nominacje wręczyć. Jest to dla mnie zaszczyt i przyjemność - mówił.

Prezydent dodał, że oczekiwania społeczne są takie, aby obrady naszego parlamentu, obu jego izb, zarówno Sejmu jak i Senatu, rozpoczęły się w sposób spokojny, godny. - Nie mam żadnych wątpliwości, że tego właśnie oczekują moi rodacy, że wszystko będzie przeprowadzone zgodnie ze standardami przyjętymi w obu izbach - powiedział.

We wtorek wieczorem w Monitorze Polskim zostały opublikowane postanowienia prezydenta RP w sprawie zwołania pierwszego posiedzenia Sejmu oraz Senatu na 13 listopada. Zgodnie z postanowieniami posiedzenie Sejmu ma rozpocząć się o godz. 12, a posiedzenie Senatu - o godz. 16. W przypadku Sejmu pierwsze posiedzenie nowej kadencji otwiera marszałek senior powołany przez prezydenta spośród najstarszych wiekiem posłów. Nie musi to być najstarszy poseł. Marszałek senior przeprowadza złożenie ślubowania poselskiego, a także wybór marszałka Sejmu, który następnie obejmuje przewodnictwo obrad.

Źródło: Radio ZET/ Aleksandra Kiełczykowska, Karolina Kropiwiec (PAP)

Nie przegap