Obserwuj w Google News

Kontrowersje wokół nowej minister zdrowia. Wielkie wydatki za publiczne pieniądze

2 min. czytania
16.08.2023 18:18
Zareaguj Reakcja

Niemal 100 tysięcy złotych przez ponad trzy lata wydała na tzw. poselską kilometrówkę nowa minister zdrowia Katarzyna Sójka. Jak ustaliła Wirtualna Polska, posłanka nie wykazała jednak w oświadczeniach majątkowych od początku kadencji żadnego auta, zarówno własnego lub użyczonego. Nie wyjaśniła tej rozbieżności.

Sójka kilometrówki
fot. Pawel Wodzynski/East News

Minister zdrowia Katarzyna Sójka jest posłanką od 2019 roku. Wirtualna Polska ustaliła, że nowa szefowa MZ wzięła blisko 100 tys. zł (ponad 96,8 tys. zł) zwrotu w ramach sejmowej kilometrówki.

Kontrowersje ws. zwrotów za podróże poselskie wzbudził w przypadku Sójki fakt, że posłanka nie wskazała auta w tej sprawie. Wynika to z oświadczeń majątkowych składanych w ostatnich latach przez Sójkę.

Kontrowersje wokół nowej minister zdrowia. Chodzi o kilometrówki

Najwięcej na poselskie podróże Sójki wydaliśmy w 2022 roku – WP podała, że w tym roku posłanka podróżowała za 34 703,93 zł. "Ani razu nie pojawia się wpisany samochód, który byłby własnością parlamentarzystki. Nie ma też informacji o ewentualnym użyczeniu czy leasingu auta" – podał portal informacyjny.

Redakcja poleca

Sójka w ubiegłym roku miała zarobić niemal 200 tys. zł z tytułu wykonywania mandatu posła, z czego 151 tys. zł w ramach uposażenia i 45 tys. zł z diety. Do sprawy kilometrówki nie odniosła się, choć WP zwróciła się do niej w tym temacie. Natomiast Centrum Informacyjne Sejmu odpowiedziało dziennikarzowi tak:

"W treści zadanego przez Pana pytania jest zawarta częściowa odpowiedź: rozliczane mogą być przejazdy samochodem "własnym lub innym", czyli także niestanowiącym własności posła (a tym samym niefigurującym w oświadczeniu majątkowym). Dokumenty dotyczące rozliczania tego typu wydatków są przechowywane przez posłów w ich biurach poselskich" - przekazało CIR.

Katarzyna Sójka jest specjalistką w zakresie chorób wewnętrznych, praktykującą jako internista oraz lekarz rodzinny. W 2018 roku została wybrana na radną powiatu ostrzeszowskiego i została wiceprzewodniczącą tego gremium. Posłanką na Sejm RP została po wyborach parlamentarnych w 2019 roku. Startowała z dziesiątej pozycji na liście Prawa i Sprawiedliwości w okręgu nr 36 (Kalisz). Głosowało na nią 15 860 osób.

Minister zdrowia jest w związku z Krystianem Aksamitem - synem właściciela Ami, jednej z największych firm drobiarskich w Europie. Nie ma mieszkania ani domu, a media donosiły, że mieszka u teściów.

NAPISZ DO NAS

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś intrygującego lub bulwersującego? Chcesz, żebyśmy opisali ważny problem? Napisz do nas! Informacje, zdjęcia i nagrania możesz przesłać nam na informacje@radiozet.pl.

RadioZET.plWirtualna Polska