Obserwuj w Google News

Krzysztof Bosak. Najważniejsze informacje o wicemarszałku z Konfederacji

3 min. czytania
15.11.2023 12:15
Zareaguj Reakcja

Krzysztof Bosak, poseł Konfederacji i jeden z jej liderów, jest aktywny w polityce od ponad 20 lat. W X kadencji Sejmu polityk po raz pierwszy pełni funkcję wicemarszałka Sejmu. Poniżej opisujemy drogę, którą Bosak przeszedł od początku działalności do uzyskania mandatu poselskiego, a także podajemy informacje dotyczące jego życia osobistego i zawodowego.  

Krzysztof Bosak
fot. Michal Zebrowski/East News

Krzysztof Bosak jest posłem Konfederacji, członkiem rady liderów tej partii oraz przewodniczącym jej koła poselskiego. Podczas X kadencji  Sejmu został wybrany na funkcję wicemarszałka tej izby głosami posłów ze swojego ugrupowania, a także z PiS-u i Trzeciej Drogi.

Bosak do parlamentu dostał się po raz drugi z rzędu – w 2019 roku w okręgu kieleckim otrzymał ponad 22 158 głosów, a w wyborach w 2023 r. było ich już o 2 razy więcej - 44 902. Lider Konfederacji poprawił swój wynik także dlatego, że był „jedynką” w okręgu warszawskim.

Bosak w ubiegłej kadencji był jednym z posłów, którzy najczęściej zgłaszali zapytania (172, 16. miejsce z 432 posłów), a wśród zabierających głos na posiedzeniach zajął 61. miejsce (152 wypowiedzi, 61. miejsce).

Redakcja poleca

Krzysztof Bosak: żona, rodzina, wiek, wykształcenie

Krzysztof Bosak w tegorocznej kadencji będzie zasiadał w ławach sejmowych niedaleko żony - Kariny Bosak. Para zawarła związek małżeński w lutym 2020, a poznała się kilka lat wcześniej, podczas imprezy. Żona Krzysztofa Bosaka jest prawniczką, analityczką oraz koordynatorką Centrum Wolności Religijnej Instytutu na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris. Poseł i posłanka Konfederacji doczekali się dwóch synów: Artura Maksymiliana (ur. 2020) i Daniela Ksawerego (ur. 2022), a obecnie czekają na trzeciego potomka. 

Matka Krzysztofa Bosaka - Alicja - jest nauczycielką, ojciec Ryszard prowadzi przedsiębiorstwo poligraficzne w Zielonej Górze, a brat Marek pracuje jako dyrektor w międzynarodowym przedsiębiorstwie pożyczkowym – Vivus.

Krzysztof Bosak ma 41 lat. W latach 2001–2004 studiował architekturę na Politechnice Wrocławskiej, a od 2004 do 2008 roku był zaocznym studentem na SGH w Warszawie (ekonomia). Odbył też kurs dziennikarski w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. 

Krzysztof Bosak: kariera polityczna

Bosak zaczął działalność polityczną w Młodzieży Wszechpolskiej, ale do Sejmu po raz pierwszy wszedł z ramienia Ligi Polskich Rodzin. W przegranych, przedterminowych wyborach parlamentarnych w 2007 roku otrzymał 2704 głosy i nie dostał się do Sejmu, a w czerwcu 2008 zrezygnował z członkostwa w LPR i – na krótki okres – z działalności politycznej.

W tamtym okresie prowadził portal Prawy.pl, Fundację Europa Media, a także pełnił funkcję wicedyrektora centrum analiz Fundacji Republikańskiej. Po odejściu z tej instytucji włączył się w działalność Ruchu Narodowego. Bosak był kandydatem RN w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2014 roku, jednak to ugrupowanie nie przekroczyło progu. Mandat wywalczył dopiero w 2019 roku - najpierw został jednym z liderów Konfederacji, jej kandydatem w okręgu świętokrzyskim, a następnie posłem. Bosak otrzymał wówczas 22 158 głosów.

Rok po wyborach parlamentarnych Bosak został kandydatem Konfederacji na prezydenta i wyborach zgromadził ponad 1,3 miliona głosów. Pod koniec ubiegłego roku został przewodniczącym koła poselskiego swojej partii, a dwa miesiące później współprzewodniczącym rady liderów tego ugrupowania. (wraz ze Sławomirem Mentzenem, prezesem Nowej Nadziei). W maju 2023, po rezygnacji Roberta Winnickiego, objął funkcję prezesa Ruchu Narodowego.

Krzysztof Bosak: poglądy

Bosak opowiada się za pełną ochroną życia nienarodzonego i wprowadzeniem zakazu aborcji. Krytykuje politykę migracyjną Unii Europejskiej, twierdząc, że „Polacy są narodem gościnnym, natomiast ci, którzy są przysyłani na siłę do kraju,  to nie są goście”.

Jest też przeciwny pogłębianiu integracji europejskiej, zmiany waluty na Euro oraz nie godzi się na wprowadzenie małżeństw jednopłciowych.

Krzysztof Bosak: Taniec z Gwiazdami

Tej informacji nt. Krzysztofa Bosaka internauci poszukują bardzo często. Polityk w trakcie V kadencji Sejmu wystąpił w szóstej edycji programu rozrywkowego TVN Taniec z gwiazdami. Jego partnerką była Kamila Kajak, znawczyni tańców latynoamerykańskich i standardowych.

Krzysztof Bosak zakończył Taniec z Gwiazdami na ósmym miejscu spośród 13 startujących. Poseł i jego partnerka odpadli po głosowaniu przeprowadzonym wśród telewidzów. 

Radio ZET/ PKW/ Konfederacja - strona oficjalna/ Młodzież Wszechpolska