Obserwuj w Google News

Krzysztof Bosak: Zmieniamy reguły gry w polityce. Koniec ze sprzedawaniem się posłów za stanowiska

5 min. czytania
24.09.2023 15:01
Zareaguj Reakcja

- Zmieniamy reguły gry w polskiej polityce. Koniec ze sprzedawaniem się przez posłów za stanowiska - powiedział Krzysztof Bosak w Grze o głosy u Beaty Lubeckiej i Patryka Michalskiego.

Krzysztof Bosak
fot. Radio ZET

Podczas wasze konwencji w Katowicach było sporo o wywracaniu stolika Co to tak naprawdę znaczy? - Mówiłem o tym, że zmieniamy reguły gry w polskiej polityce. To znaczy koniec ze sprzedawaniem się przez posłów za stanowiska i przedłużaniem władzy PiS-u - powiedział Krzysztof Bosak – współprzewodniczący Konfederacji, prezes Ruchu Narodowego, w „Grze o głosy” u Beaty Lubeckiej i Patryka Michalskiego

Na listach Konfederacji są m.in. Łukasz Tulwiński  - chłopak hajlował, Tomasz Stala – antysemita negujący holokaust. Oryginalne postacie.
- Oryginalne. Przeleciał pan po dalszych miejscach, na pierwszych  miejscach mamy wielu fajnych profesjonalistów. W tej kadencji pokazaliśmy, że potrafimy merytorycznie pracować, mając 11 posłów. Lepiej niż wszystkie inne opcje polityczne. Jako jedyni głosowaliśmy przeciwko wielu antyobywatelskim ustawom, które niszczyły Polakom życie. To jest gwarancja tego, że tych których wprowadzimy do Sejmu, będą też głosować dobrze i to jest najważniejsze dla wyborców. To czy ktoś miał jakieś kontrowersyjne wypowiedzi, albo ma je dzisiaj, jest dużo mniej istotne – powiedział prezes Ruchu Narodowego.

#LUBECKA Dlaczego podczas waszej konwencji programowej nie przemawiał Grzegorz Braun?

„Walorem Konfederacji nie jest gender balance i poprawność polityczna. Żadnej z tych rzeczy u nas nie ma. Jesteśmy opcją dla tych, którzy chcą czegoś innego” - Wiele kandydatek z waszych list nie należy do waszej partii – zauważył Beata Lubecka.  - Pani redaktor w czym problem? Pani chce upartyjnić naszych kandydatów? Jest wystarczająco wiele, żeby spełnić parytet, któremu jesteśmy przeciwni. To jest szukanie dziury w cały. Walorem Konfederacji nie jest to, czego państwo szukacie, bo szukacie dwóch rzeczy: gender balance i szukacie poprawności politycznej. Żadnej z tych rzeczy u nas nie ma – stwierdził Bosak, dodając: - Jesteśmy opcją dla tych, którzy chcą czegoś innego.

„Koniec ze sprzedawaniem się przez posłów za stanowiska i przedłużaniem władzy PiS-u? - Było sporo o wywracaniu stolika podczas konwencji. Co to tak naprawdę znaczy? – zapytał Patryk Michalski.  - Mówiłem o tym, że zmieniamy reguły gry w polskiej polityce. To znaczy koniec ze sprzedawaniem się przez posłów za stanowiska i przedłużaniem władzy PiS-u. Wszystkie inne partie sprzedały swoich posłów za stanowiska ze swoich list i dlatego rząd PiS-u ciągle trwa i koniec z tym szantażem, że trzeba poprzeć powrót Tuska do władzy, jeżeli ktoś jest przeciwko PiS-owi. Konfederacja będzie uprawiać w następnej kadencji politykę na swoich własnych zasadach. Te zasady, jakie definiujemy, są takie, że ani nie przedłużymy władzy Kaczyńskiego, ani nie damy powrotu Tuskowi – zaakcentował Krzysztof Bosak.

„Mamy zamiar wywrócić stolik przy którym siedzą: PiS, Platforma, Lewica, PSL” - Mamy zamiar wywrócić stolik przy którym siedzą: PiS. Platforma, Lewica, PSL, czyli partie które dobrze się dogadują mimo, że  w mediach się różnią. Dobrze się dogadują w TVP, gdzie nie przeszkadza tzw. totalnej opozycji, że jesteśmy jedyną partią, której w ogóle tam nie ma. Dobrze się czują w Parlamencie Europejskim, gdzie grają do jednej bramki w sprawach w sprawach unijnych. Wspólnie popierają federalizację Unii Europejskiej, fit for 55, europejski zielony ład , który będzie niszczył polskie rolnictwo, dyrektywę budynkową, ukrywają przed społeczeństwem. Dobrze się dogadują w prezydium Sejmu, gdzie my jako jedyni zaprotestowaliśmy zgodnie z zasadami i to wszystko trzeba zatrzymać -  podsumował Bosak.

„Zielona granica” dla polityków PiS-u to kampanijne złoto

Prezydent Andrzej Duda mówi o filmie Agnieszki Holland - cytując „tylko świnie siedzą w kinie”. - Wolałbym, żeby to była nieprawda. Myślę, że jest to lekka przesada. Film może się podobać lub nie, natomiast wszyscy mają prawo go zobaczyć i obrażanie osób, które chcą zobaczyć głośny i kontrowersyjny film, jest dla mnie osobiście niedorzeczne.

„Tu jest wyrachowanie. Kampanijne złoto dla nich” Niektórzy politycy PiS-u się zagalopowali w wypowiedziach dotyczących „Zielonej granicy”? - Nie. Tu jest wyrachowanie. To jest najzupełniej oczywiste. Widać, że to jest gra ze strony PiS-u i Platformy na rozgrywanie tematu i budowanie polaryzacji. Czemu jako Konfederacja jesteśmy przeciwni. To będzie wykorzystywane kampanijnie i jak to się wyraził, któryś z polityków PiS-u – kampanijne złoto dla nich – twierdzi Bosak.

- Temat jest wrażliwy i delikatny. Wiadomo, że funkcjonariusze Straży Granicznej i żołnierze powstrzymali utworzenie z Polski korytarza nielegalnej imigracji do Europy zachodniej i to jest działanie godne pochwały. Wiadomo, że granic nie strzeże się wyłącznie dobrym słowem i uśmiechem, tylko po to żołnierze i funkcjonariusze mają broń, żeby jej czasami używać.
- Uważa pan, że strzelanie jest możliwe?
- Jeżeli jest niezbędne.
- Strażnicy mogą strzela do imigrantów?
- Jeżeli ktoś atakuje strażnika, to jest imigrant, czy kryminalista? – odpowiedział współprzewodniczący Konfederacji.

"Jestem przeciwnikiem finansowania Kościoła z podatków" - Jestem przeciwnikiem finansowania Kościoła z podatków. Powinno być tak, jak jest obecnie, czyli żadnych podatków kościelnych, jak w niektórych państwach zachodnich.- Powinniśmy mieć oddolne, rozproszone finansowanie tak, jak w tej chwili przez tacę. Fundusz kościelny jest śladem niezakończonych  spraw reprywatyzacyjnych, uważam, że raz powinno się to zakończyć jakąś ustawą i tego problemu mogłoby już nie być. Wypowiedzenie Konkordatu. Konkordat jest umową międzynarodową porządkującą różnego rodzaju rzeczy. Mamy w Polsce bardzo wielu katolików, więc myślę, że nie ma co im utrudniać życia, nikt nikogo nie zmusza do korzystania z tego. Jeżeli ktoś ma pomysły na poprawę Konkordatu, to chętnie ich wysłucham – zapewnił wicelider Konfederacji.

#MICHALSKI Nie wiem pan, co pan pisze na swoim profilu?

@krzysztofbosak: Ciągle kolegi, mimo, że Artur Dziambor odszedł do innego środowiska politycznego. Do końca mediowałem, żeby Artur został z nami. Żałuję.

Jaka byłaby pana reakcja, gdyby któryś z pana synów w wieku nastoletnim wyznał, że jest osobą homoseksualną?

#LUBECKA Prawdopodobnie przejścia polsko-niemieckie będą kontrolowane przez stronę niemiecką w związku z aferą wizową. @krzysztofbosak: (...) To jest normalne w strefie Schengen...

RadioZET.pl