Obserwuj w Google News

Polityk PiS zaskoczył. W takich słowach pochwalił Tuska i marsz opozycji

Mikołaj Pietraszewski
2 min. czytania
07.06.2023 14:58
Zareaguj Reakcja

Politycy PiS oraz przychylne im media rządowe na zmianę krytykowały Marsz 4 czerwca bądź zupełnie bagatelizowały jego znaczenie. Z tej reguły wyłamał się jednak Krzysztof Jurgiel. Były minister rolnictwa, a obecnie europoseł partii rządzącej przyznał, że opozycji "udało się" zmobilizować dużo ludzi i że to "pozytywne działanie".

Tusk i marsz
fot. PAP

Marsz 4 czerwca okazał się ogromnym sukcesem frekwencyjnym. Według różnych szacunków w niedzielnej demonstracji w Warszawie uczestniczyło od 300 do nawet 500 tysięcy ludzi, co czyni ją największym tego typu wydarzeniem w Polsce po 1989 roku.

Marsz 4 czerwca. Europoseł PiS chwali Tuska

Większość komentatorów uznała, że mobilizacja kilkuset tysięcy osób to osobisty sukces inicjatora marszu Donalda Tuska. Z kolei politycy PiS oraz przychylne im media rządowe na zmianę krytykowały manifestację i próbowały zniechęcać do udziału w niej oraz bagatelizowały jej znaczenie.

Redakcja poleca

Z tej reguły wyłamał się jednak jeden z polityków partii rządzącej - Krzysztof Jurgiel. Były minister rolnictwa, a obecnie deputowany do Parlamentu Europejskiego został na korytarzy sejmowym zaczepiony przez Radomira Wita z TVN24 i poproszony o opinię na temat marszu.

- Udało się opozycji czy panu Tuskowi (...) zgromadzić wiele osób, które popierają jego kierunek działania. Myślę, że to w miarę udane przedsięwzięcie, jak to będzie dalej, zobaczymy - powiedział. Reporter dopytał europosła, czy jego zdaniem demonstracja ta będzie miała wpływ na wynik jesiennych wyborów parlamentarnych.

Na pewno, jeśli tyle osób się zebrało i pan Donald Tusk będzie dalej prezentował jakieś programy w tym zakresie, to sądzę, że te osoby – jest bardzo duże prawdopodobieństwo - zagłosują - Krzysztof Jurgiel

Zaskoczony taki stanowiskiem dziennikarz dopytał swojego rozmówcę: "Czyli zrobiło to na panu wrażenie?". Jurgiel odparł natomiast, że "może nie wrażenie", ale "jako pozytywne działanie".

Przypomnijmy, że pierwsze efekty marszu można już dostrzec w sondażach, a konkretnie w badaniu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24. Wynika z niego, że Koalicja Obywatelska - z poparciem 32 proc. - o 1 pkt proc. wyprzedza dotychczasowego lidera, czyli PiS. Jest jednak zdecydowanie zbyt wcześnie, by mówić o jakimś trwałym trendzie sondażowym.

RadioZET.pl/Twitter